Powiat Leszczyński - Ścieżki możliwości

Powiat Leszczyński - ścieżki możliwości

Stowarzyszenie Przyjaciół Boszkowa po raz dziewiąty organizuje akcję „Czyścimy Jezioro Dominickie”. Odbędzie się w sobotę 20 maja br. Po sprzątaniu będzie czas na rozrywkę i kiełbasę z grilla. Jak co roku akcję finansowo wspiera powiat leszczyński.

Akcja wpisała się na stałe w kalendarz imprez w Boszkowie, co roku inauguruje sezon turystyczno – wypoczynkowy. „Sprzątanie Jeziora Dominickiego” organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Boszkowa, we współpracy z licznymi instytucjami, organizacjami i sponsorami.

Co roku setki osób przemierzają lasy, łąki, bagniska, kanały i inne zarośla, a płetwonurkowie przeczesują dno jeziora.

- W efekcie CJD to już 18.760 kg śmieci, które nigdy nie zniknęłyby z naszego krajobrazu, gdyby nie uczestnicy akcji. Te blisko 19 ton śmieci to także ogromny ciężar wstydu, który obnażamy podczas akcji CJD, bo przecież głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem śmieci w naszym regionie. Czy góra 118m3 zebranych śmieci wystarczy ,by odwiedzający Boszkowo i okolice zauważyli ten problem? – pytają organizatorzy akcji.

Kolejną edycję akcji zaplanowano na sobotę 20 maja br. Rozpocznie się o godz. 10:00 w Boszkowie, a bazą akcji będzie Ośrodek Sadyba I (dawny ośrodek PKP / Borowik) w Boszkowie-Letnisku, ul. Starkowska 26.

- Zadbajmy wspólnie o czystość wód Jeziora Dominickiego, terenów przybrzeżnych oraz pobliskich lasów i łąk przed letnim sezonem turystycznym. W inicjatywie tej ma swój udział również Starostwo Powiatowe w Lesznie, finansując zakup worków na zbieranie śmieci, rękawic oraz drobnych upominków na nagrody dla uczestników licznych konkursów o tematyce związanej z regionem leszczyńskim – informuje Janusz Perski, naczelnik wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa Starostwa Powiatowego w Lesznie.

Program akcji Czyścimy Jezioro Dominickie 2017

10:00 - rejestracja uczestników (otwarcie rejestracji) i wyznaczenie zadań,

przydział przewodników.

10:30 - 11:00 - rozpoczynamy akcję sprzątania w wyznaczonych sektorach.

14:00 - 14:30 - grupy terenowe wracają do bazy akcji

15:00 – wielki finał (pamiątkowe zdjęcie grupowe uczestników CJD2017, losowanie nagrody głównej,   animacje dla dzieci - malowanie twarzy, zabawy, dmuchane zamki)

15:30 - startuje strefa gastronomiczna (ognisko/grill, garkuchnia, degustacje)

16:00 - startuje cześć muzyczna (koncerty w połączeniu z biesiadą przy ognisku oraz zabawa taneczna/integracja i losowaniem nagród w przerwach koncertów, pokaz ratownictwa przedmedycznego)