W Nowej Wsi odbyło się Forum Sołtysów Powiatu Leszczyńskiego z udziałem przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofii Szalczyk i przewodniczącego Rady Powiatu Leszczyńskiego Jana Szkudlarczyka. Zjazd sołtysów otworzył starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Przewodnicząca Sejmiku Zofia Szalczyk zachęcała sołectwa i gminy do składania wniosków o dofinansowanie z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.  Mówiła, że  od wielu lat, przy wykorzystywaniu dostępnych pieniędzy z budżetu Unii Europejskiej, obszary wiejskie bardzo się zmieniają, co  jest  zasługą mieszkańców, sołtysów,  wspieranych przez władze samorządów lokalnych oraz samorządu Wielkopolski.

Poinformowała sołtysów o różnych konkursach organizowanych co roku dla gmin i  organizacji pozarządowych działających na terenach wiejskich. Zakres tematyczny dofinansowanych przedsięwzięć jest bardzo szeroki. Obejmuje projekty zagospodarowania wsi i przedsięwzięcia służące integracji lokalnych społeczności. Mogą powstawać nowe żłobki na wsi, place zabaw dla dzieci, można organizować różnorodne imprezy wiejskie. Najważniejsze jest zaangażowanie mieszkańców.

W dalszej części forum starosta Jarosław Wawrzyniak poinformował o działaniach samorządu powiatu leszczyńskiego. Najwięcej uwagi poświęcił inwestycjom drogowym, przedstawił także plany samorządu w 2018 r.

Forum sołtysów zorganizowały samorządy województwa wielkopolskiego i powiatu leszczyńskiego.

• DSC00835
  • DSC00836
  • DSC00838
  • DSC00839
  • DSC00851
  • DSC00855
  • DSC00858
  • DSC00859
  • DSC00861
  • DSC00864
  • DSC00865
  • DSC00868
  • DSC00871
  • DSC00882

Przy grobie płk Władysława Wiecierzyńskiego uczczono 35. rocznicę śmierci ostatniego dowódcy 55. Poznańskiego Pułku Piechoty. Na cmentarzu parafialnym w Lesznie zorganizowano krótką uroczystość.

Przed nami ostatnie dni na przesłanie projektu, który weźmie udział w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem Ochotniczych Straży Pożarnych i Samorządów FLORIANY 2018.

W Urzędzie Skarbowym w Lesznie w najbliższą sobotę, 24 lutego, odbędzie się szkolenie z tworzenia i przesyłania plików JPK_VAT, które mikroprzedsiębiorcy są zobowiązani przesyłać do Urzędu Skarbowego od stycznia br.

Przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego Jan Szkudlarczyk, starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak oraz przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk zapraszają na Samorządowe Forum Sołtysów Powiatu Leszczyńskiego. Odbędzie się w piątek 23 lutego br. o godz. 12:00  w Nowej Wsi, gmina Rydzyna.

Uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych z Górzna uczestniczyli w warsztatach „Tworzymy kulturę szacunku w sieci” w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.

Koło Diabetyków w Osiecznej obchodziło 20-lecie działalności. W jubileuszu uczestniczył m.in. starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Komenda Miejska Policji w Lesznie otrzymała cztery nowe radiowozy. Zakup jednego z nich został dofinansowany z budżetu powiatu leszczyńskiego.

Starosta Leszczyński, Burmistrzowie i Wójtowie gmin powiatu zapraszają wszystkich mieszkańców powiatu leszczyńskiego powyżej 30 roku życia na profilaktyczne badania w kierunku wykrycia osteoporozy.