Włoszakowice to kolejna gmina, w której od stycznia 2018 r. funkcjonuje punkt nieodpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców powiatu leszczyńskiego. Prowadzone przez Starostwo Powiatowe punkty są czynne także w Lipnie, Krzemieniewie i Rydzynie.

Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej w powiecie leszczyńskim od 2016 r. funkcjonują punkty, w których udzielane są nieodpłatnie porady prawne dla osób uprawnionych, określonych w tej ustawie.

Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają:

1)  młodzież do 26 roku życia,

2)  osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,

3)  osoby, które ukończyły 65 lat,

4)  osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,

5)  kombatanci,

6)  weterani,

7)  zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną

8)  kobiety w ciąży.

W powiecie leszczyńskim funkcjonują dwa punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, każdy z nich ma dwie lokalizacje. W pierwszym (w Krzemieniewie i Rydzynie) pomoc prawną świadczą adwokaci i radcowie prawni wyznaczeni przez Okręgową Radę Adwokacką w Poznaniu oraz Okręgową Izbę Radców Prawnych  w Poznaniu. Codziennie są czynne przez cztery godziny.

Harmonogram świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej:

Krzemieniewo, budynek Urzędu  Gminy,  ul. Dworcowa 34, pok. nr 5:

poniedziałek      godz.  8:00 - 12:00

środa                   godz.  8:00 - 12:00

piątek                  godz. 12:00 - 16:00

Rydzyna,  budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Plac Zamkowy 2

wtorek                 godz. 12:00 - 16:00

czwartek              godz. 8:00 -  12.00

W drugim punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej (w Lipnie i Włoszakowicach) pomoc świadczą prawnicy wyznaczeni przez Stowarzyszenie na Rzecz Aktywności Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych Ziemi Leszczyńskiej „Pro-Activ” Rydzyna. Ta organizacja wygrała ogłoszony przez Starostwo Powiatowe w Lesznie otwarty konkurs na świadczenie tych usług. Także te punkty są czynne codziennie przez cztery godziny.

Harmonogram świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej:

Lipno, budynek Branżowej Szkoły I stopnia, ul. Powstańców Wielkopolskich 68

środa                 godz. 15:00 - 19:00