Władze samorządu powiatu leszczyńskiego uczciły pamięć o powstańcu styczniowym Zdzisławie Szczawińskim (1842-1874). Na jego grobie w Goniembicach w gminie Lipno zapalono znicz.

Grób Zdzisława Szczawińskiego na cmentarzu w Goniembicach jest prawdopodobnie jedynym zachowanym do dziś nagrobkiem powstańca styczniowego w powiecie leszczyńskim. Szczawiński urodził się 30 października 1842 r. w Żakowie jako syn Hipolita i Apolonii ze Skarżyńskich. Dzieciństwo spędził w Klonówcu i w Żakowie. Potem z ojcem i młodszą siostrą zamieszkał w Brylewie.

Jego ojciec, weteran walk powstańczych z 1831 r., systematycznie uczył go jazdy i obejścia z koniem, siodłem i bronią. Po wybuchu powstania styczniowego w 1863 r. Zdzisław Szczawiński znalazł się w oddziale Kazimierza Mielęckiego i został jego adiutantem. Prawdopodobnie z powodu procesu Hipolita Szczawińskiego, sądzonego za udział w powstaniu styczniowym, większość śladów udziału jego syna w powstaniu uległa celowemu zatarciu. Jedynie udało się uchronić od niepamięci epizod ratowania swego dowódcy, śmiertelnie rannego w bitwie pod Olszową, który na łożu śmierci z największym uznaniem wyrażał się o odwadze Zdzisława Szczawińskiego.

Po upadku powstania Zdzisław Szczawiński wrócił do Brylewa, gdzie prowadził gospodarstwo. W 1870 r. ożenił się z Marianną Ponikiewską, z którą miał dwóch synów. Zmarł w Brylewie w 1874 r. W wielu źródłach niedomagania zdrowotne Zdzisława i przedwczesna śmierć wiązane są z trudami wojennymi przebytymi w roku 1863 i z tego tytułu zaliczany jest do ofiar powstania styczniowego. Pochowany został w Goniembicach.

W 155 rocznicę wybuchu powstania styczniowego starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak oraz przedstawiciele Rady Powiatu Leszczyńskiego Jan Szkudlarczyk i Stanisław Matuszewski zapalili na grobie powstańca znicz i umieścili na nagrobku informacje o nim.

{gallery}2018/artykuly/Goniembice_powstaniec_styczniowy_2018,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}