Od 1 stycznia najmniejsi przedsiębiorcy – płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie - najpóźniej do 26 lutego 2018 r. po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT) to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. JPK_VAT można wysłać bezpłatne za pomocą aplikacji Ministerstwa Finansów dostępnej do pobrania na stronie: www.jpk.mf.gov.pl

Dla mikroprzedsiębiorców Ministerstwo Finansów stworzyło aplikację e-mikrofirma. Nie jest to program finansowo-księgowy, ale intuicyjna aplikacja ułatwiająca najmniejszym przedsiębiorcom bezkosztowe wywiązywanie się z nowego obowiązku.

Aplikacja ta umożliwia m.in. wystawianie faktur krajowych, zapisywanie faktur zakupu, automatyczne utworzenie ewidencji VAT na podstawie wprowadzonych dokumentów. Przede wszystkim jednak pomaga utworzyć i wysłać plik JPK_VAT.

Aby móc złożyć Jednolity Plik Kontrolny, trzeba go uwierzytelnić podpisem kwalifikowanym albo bezpłatnym profilem zaufanym eGO. Profil zaufany przyda się nie tylko do wysyłki JPK_VAT, ale pomoże też w załatwieniu innych spraw urzędowych.

Profil zaufany można założyć i potwierdzić za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub na stronie pz.gov.pl

{gallery}2018/artykuly/Leszno_US_JPK_VAT,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}