Powiat leszczyński złożył wniosek o dofinansowanie przebudowy drogi w Krzycku Małym z budżetu państwa. W przypadku negatywnej oceny inwestycja zostanie sfinansowana tylko przez powiat, gminę Święciechowa i spółkę Werner Kenkel.

Niedawno ogłoszony Rządowy Program na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej umożliwia dofinansowanie inwestycji z budżetu państwa. W Wielkopolsce do podziału między gminy i powiaty jest jednak tylko ok. 40 mln zł. Gdyby wniosek powiatu leszczyńskiego zyskał uznanie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju to samorząd może liczyć na dotację na ok. 80 proc. kosztów wartej 2.866.802 zł inwestycji. Przetarg na jej wykonanie wygrała Firma Usługowo – Handlowa Jacek Malepszy z Leszna.

Wniosek o dofinansowanie został złożony na przebudowę drogi powiatowej w Krzycku Małym. Inwestycja obejmuje przebudowę 2670 mb drogi oraz budowę 40 mb i przebudowę 300 mb chodnika wzdłuż niej. Na odcinku 270 m przebudowana zostanie także istniejąca kanalizacja deszczowa. W ramach wzmocnienia nośności jezdni wykonana zostanie warstwa wyrównawcza z betonu asfaltowego o średniej grubości 4 cm oraz warstwa ścieralna betonu asfaltowego o grubości 5 cm. Ponadto w ramach poprawy bezpieczeństwa powstaną trzy przejścia dla pieszych.

Zgłoszona w ramach projektu droga ma kluczowe znaczenie dla mieszkańców Krzycka Małego oraz okolicznych miejscowości w zakresie połączenia z największymi ośrodkami subregionalnymi oraz ze strefą inwestycyjną położoną w Krzycku Wielkim. Na jej terenie swoją działalność prowadzi m.in. spółka Werner Kenkel, która na polskim rynku niezmiennie od lat zajmuje pozycję jednego z największych producentów tektury falistej. Ponieważ przebudowywaną drogą codziennie odbywa się wzmożony ruch samochodów ciężarowych, spółka będzie współfinansować tę inwestycję.