Zakończyły się trwające od czerwca prace związane z odmulaniem rowów przydrożnych - melioracyjnych przy drogach powiatowych. Powiat wydał na ten cel 91 tys. zł.

Starostwo Powiatowe podpisało umowy z dwoma wykonawcami na odmulenie rowów przydrożnych. To kolejny rok, gdy z budżetu powiatu finansowane są tego typu prace. W tym roku wykonano je łącznie na 25 km rowów przydrożnych - melioracyjnych.

Firma Loong z Sierakowa prowadziła prace w gminie Włoszakowice (na odcinku Włoszakowice - Dłużyna, Boszkowo Letnisko - Boszkowo), Święciechowa (Strzyżewice - Henrykowo) oraz w gminie Krzemieniewo (Hersztupowo - Nowy Belęcin). Firma Macieja Gajowego z Pakosławia z kolei wykonywała prace w gminach Lipno (przy drodze powiatowej Lipno - Goniembice), Krzemieniewo (na odcinku Kociugi - Drobnin), Osieczna (w rejonie miejscowości Frankowo) i Rydzyna (na odcinku Kłoda - Tarnowa Łąka).

- Zamulenie rowów oraz ich zarastanie roślinnością powoduje duże trudności ze swobodnym i sprawnym przepływem wody. Zakres zleconych przez starostwo prac obejmował wykop koparką podsiębierną namułu, mechaniczne plantowanie skarp rowu oraz usunięcie korzeni z dna rowów – informuje Janusz Perski, naczelnik wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa Starostwa Powiatowego w Lesznie.