35 edycja konkursu literacko-fotograficzno-plastycznego „Konfrontacje” została rozstrzygnięta. Wśród sponsorów jednej z najważniejszych imprez w środowisku artystycznym od lat znajduje się powiat leszczyński.

„Konfrontacje” cieszą się wysoką renomą w środowiskach twórczych nie tylko regionu, lecz również w odległych zakątkach Polski. Zdaniem jury tegoroczne prace konkursowe okazały się bardzo ciekawe. Plastycy corocznie zachwycają nowatorskimi technikami i tematyką swoich prac. Również fotograficy wyraźnie sprofesjonalizowali swój sposób spostrzegania i prezentacji fotografii. Zadaniem sztuki jest poruszać odbiorcę, a najpełniej – zdaniem jury - robią to literaci, którzy potrafią w poetycki sposób wyrazić swój stosunek do otaczającej ich rzeczywistości.

Jury po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami postanowiło przyznać nagrody, wyróżnienia i wybrać dodatkowe prace na wystawę pokonkursową w „Galerii w Ratuszu” w Lesznie.

Konkurs literacki

Nagroda: Irena Maria Zborowska – Gostyń; Honorowe wyróżnienia w postaci druku w okolicznościowym wydawnictwie: Andrzej Janusz Stanisławski – Suchy Las i Anna Zielazny – Słowikowo.

Na wystawę w formie plakatów zakwalifikowano wszystkie prace nagrodzone i wyróżnione 3 autorów.

Konkurs fotograficzny

Nagroda: Arkadiusz Kulasik – Leszno; Wyróżnienia honorowe w postaci druku prac w katalogu: Anna Jakubowska – Gdańsk, Wojciech Kasprzak – Kunowo, Paweł Kostusiak – Gniezno, Anna Kowalczyk – Warszawa, Julia Małycha – Lasocice, Dominika Miś – Wijewo, Marek Niezabitowski – Stare Miasto, Jagoda Pawelczak – Czerwonak, Ad-rianna Pawlak – Jarocin, Katarzyna Płaskowicz – Koszalin, oraz dodatkowo na wystawę prace: Barbary Chodera – Złotów, Beaty Oberc – Niemczyk – Bąków, Stanisława Szymkiewicza – Gostyń.

W dziale fotografii na wystawę zakwalifikowano - 30 prac 14 autorów.

Konkurs plastyczny

Nagroda: Monika Kamińska – Nysa. Wyróżnienia honorowe w postaci druku prac w katalogu: Aleksandra Adam-czak – Gostyń, Henryka Adamczyk – Koszalin, Nina Badowska – Poznań, Witold Bartosz – Gostyń, Raul Boncut – Leszno, Hanna Danielak – Poznań, Ewa Gbiorczyk – Poznań, Bożena Gerowska – Gostyń, Wiesława Górka – Ko-szalin, Elżbieta Idaszek – Koszalin, Ryszard Kimel – Leszno, Zbigniew Lewandowicz – Leszno, Dorota Lisewska – Gostyń, Beata Leokadia Pendowska – Poznań, Dariusz Piekut - Skierbieszów, Irena Plawgo – Koszalin, Elżbieta Pyra – Włocławek, Ewa Winczewska – Konin, Agnieszka Włodarczyk – Koszalin, Wiesław Wojciechowski – Legnica, Benedykt Żyto – Leszno. Do wystawy, oprócz wymienionych powyżej, jury zakwalifikowało prace następujących autorów: Elżbieta Borowiak - Leszno, Krystyna Bromirska - Bielsko-Biała, Halina Donke – Leszno, Bożena Fibik - Beim – Poznań, Janina Goździewicz – Góra, Wanda Jędrzejewska - Suchy Las, Jadwiga Kalocińska – Koszalin, Anna Klimaszewska – Poznań, Ireneusz Komisarek – Gostyń, Sylwia Kozłowska – Widziszewo, Anna Kruczkowska – Poznań, Lidia Męczywór – Zielona Góra, Andrzej Skiba – Leszno, Stanisław Szymkiewicz – Gostyń, Jolanta Urbańska – Koszalin, Wiesława Żarnowska-Motyl – Dębska Kuźnia.

W dziale plastyki na wystawę zakwalifikowano - 63 prace - 38 autorów.

Wystawa z pokłosiem konkursu - Galeria w Ratuszu - Leszno - Rynek będzie czynna do 10 grudnia 2016 r.

Czynna: poniedziałek - wtorek - godz. 12.oo - 15.oo; środa - czwartek - piątek - godz. 15.oo - 18.oo.

Podsumowanie konkursu - Leszno - Rynek - Ratusz - 10 grudnia 2016 /sobota/ godz. 12.oo

- spotkanie uczestników - wręczenie dyplomów, katalogów - zwrot prac konkursowych.