W Bukówcu Górnym odbył się tradycyjny konkurs „Mówimy gwarą”. Organizacja tej prestiżowej imprezy była dofinansowana z budżetu powiatu leszczyńskiego.

Jury XXI Konkursu „Mówimy gwarą” w składzie Dominika Kubicka, Justyna Kobus, Maria Rozwalka i Maria Kubiak oceniało biorących udział w konkursie w czterech kategoriach: Ołpyn (uczestnicy powyżej 16 roku życia), Stare Wróble (w ostatnich dwóch latach byli laureatami I, II lub III miejsca w kategorii „Zaawansowani”), Szaranki (wszyscy laureaci z poprzednich konkursów w kategorii „Debiuty” oraz laureaci miejsc dalszych niż III kategorii „Zaawansowani”) oraz Szczawiki – debiutanci w konkursie.

W kategorii Ołpyn pierwsze miejsce i nagrodę Starosty Leszczyńskiego zdobyła Jagna Knapp z Krobi. Drugie miejsce zajęła Anna Zając z Bukówca Górnego, a trzecie - Matylda Obiegała z Krzycka i Jakub Majewski z Krobi.

W kategorii Stare Wróble pierwsze miejsce i nagrodę Nadleśnictwa Włoszakowice zdobyła Weronika Przybył z Krobi, drugie miejsce - Alicja Drobnik z Bukówca Górnego i Adam Sobecki z Gronówka.

W kategorii Szaranki pierwsze miejsce i nagrodę europosła Andrzeja Grzyba zdobyła Nadia Szady z Bukówca Górnego. Drugie miejsce i nagrodę Kabaretu Dziura wywalczyli Stanisław Czubała, Józef Pietrucha ze Święciechowy oraz Ewa Górecka ze Stęszewa. Trzecie miejsce zajęli Izabela Karpowicz, Wiktoria Kędziora ze Święciechowy oraz Patrycja Śliwa z Bukówca Górnego, czwarte - Sandra Marcinek i Klaudia Lorych z Bukówca Górnego oraz Zofia Kornatowska z Kaźmierza, a piąte - Maksymilian Tulewicz i Agnieszka Pietrucha ze Święciechowy.

W kategorii Szczawiki pierwsze miejsce i nagrodę prezesa Banku Spółdzielczego we Włoszakowicach zdobył Franciszek Kośmider ze Stęszewa. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Przybył ze Święciechowy i Joanna Ratajczyk z Krobi, trzecie - Julia Majorek, Luiza Małecka, Julia Konieczna z Bukówca Górnego, czwarte - Amelia Laizner ze Święciechowy, Klaudia Erenst z Kaźmierza i Anna Szczeszek ze Stęszewa.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz ciekawe i cenne nagrody ufundowane przez sponsorów. Jury podkreśliło wyrównany poziom uczestników oraz dużą liczbę debiutantów. Na podkreślenie zasługuje też fakt doskonałej organizacji imprezy, ciekawa oprawa oraz bardzo liczna publiczność, jak również szerokie zainteresowanie mediów i środowisk naukowych.

{gallery}2017/artykuly/Bukowiec_mowimy_gwara_2017,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}