45 załóg samochodów i czterech motocyklistów wystartowało w XV Ogólnopolskim Rajdzie Pojazdów Zabytkowych organizowanych przez Zamek w Rydzynie. Uczestnicy pokonali stukilometrową trasę, głównie jadąc przez powiat leszczyński.

45 załóg samochodów i czterech motocyklistów wystartowało w XV Ogólnopolskim Rajdzie Pojazdów Zabytkowych organizowanych przez Zamek w Rydzynie pod patronatem starosty leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka. Uczestnicy pokonali stukilometrową trasę, głównie jadąc przez powiat leszczyński.

Jubileuszowa, piętnasta edycja ogólnopolskiego rajdu po raz pierwszy została zaliczona jako runda mistrzostw Polski pojazdów zabytkowych organizowanych przez Polski Związek Motorowy. W tym roku w znanej także poza regionem leszczyńskim dwudniowej imprezie uczestniczyło 45 pojazdów i cztery motocykle, które wyprodukowano co najmniej 25 lat temu.

Współorganizator – obok Zamku w Rydzynie – rajdu Automobilklub Leszczyński przygotował dla zawodników około stukilometrową trasę przez malownicze tereny Pojezierza Leszczyńskiego: Rydzyna – Śmigiel - Włoszakowice – Boszkowo – Rydzyna wraz z dwiema próbami sprawnościowymi. Dodatkowo zabytkowe pojazdy można było podziwiać na rynku w Lesznie.

W klasyfikacji samochodów pierwsze miejsce zajęli Stanisław i Agata Waligóra z Automobilklubu Beskidzkiego, którzy prowadzili auto marki Peerlees 67 z 1925 r. Drugie miejsce zajęła para Tomasz i Wiktora Kaczmarek z Automobilklubu Wielkopolskiego startujący Citroenem BL11 Legere, rok produkcji 1950, a trzecie miejsce zdobyli reprezentanci Automobilklubu Leszczyńskiego: Piotr Mądry i Tomasz Sierpowski na Mercedesie W187 220 Cabriolet A wyprodukowanym w 1952 r.

W klasyfikacji motocyklistów wygrał Sławomir Wiśniewski z Automobilklubu Leszczyńskiego prowadzący jednoślad marki D-RAD R-04, rok produkcji 1927. Drugi był Konrad Gazda na IŻ-u 350 z 1948 roku, a trzeci Dominik Zacharski, obaj niezrzeszeni.

Dodatkowo wyłoniono zwycięzców w klasyfikacji mistrzostw Polski z podziałem na grupy wiekowe startujących aut. Osobne puchary starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak wręczył również w kategoriach: najlepsza załoga kobieca, najstarszy samochód i motocykl, najlepiej utrzymany pojazd. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal. Część nagród dla uczestników rajdu sfinansowało Starostwo Powiatowe w Lesznie.

Tradycyjnie na rynku w Lesznie odbyła się wielka gala zabytkowych pojazdów, na której swoje pojazdy zaprezentowali zawodnicy startujący w rajdzie. Widzowie mieli okazję zagłosować na najładniejsze ich zdaniem auto. Zwyciężył wyprodukowany w 1935 roku Mercedes-Benz W21, którego właścicielami są Piotr i Halina Małeccy. Za zwycięstwo w konkursie elegancji otrzymali okazały puchar oraz litografię Zamku w Rydzynie. Wśród głosujących wylosowano atrakcyjne nagrody rzeczowe.

fot. rydzyna24.pl

{gallery}2017/artykuly/Rydzyna_rajd_samochodow_2017,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}