Rozpoczęła się największa inwestycja drogowa w historii powiatu leszczyńskiego – przebudowa ponad 21,5 km drogi powiatowej przez Brenno, Zaborówiec, Włoszakowice, Bukówiec Górny w kierunku węzła Nietążkowo na budowanej S5. Po podpisaniu wartej prawie 34,5 mln zł umowy ze spółką Colas Polska z Palędzia jeszcze w tym roku zostanie wykonana połowa kontraktu.

W ramach międzypowiatowej inwestycji z Wijewa do węzła Nietążkowo na S5 wybudowanych zostanie ponad 6,5 km nowej drogi, przebudowane zostanie ponad 21,5 km drogi powiatowej, powstanie 6 km drogi rowerowej, wybudowanych lub przebudowanych zostanie 6,7 km chodników. Partnerami projektu, na który przyznano łącznie ok. 36,7 mln zł unijnej dotacji, są powiaty leszczyński i kościański oraz gminy Śmigiel, Wijewo i Włoszakowice.

Inwestycję podzielono na dwa zadania. Na przetarg ogłoszony przez Zarząd Dróg Powiatowych w Lesznie złożono dwie oferty, najkorzystniejsza – ok. 34,5 mln zł - należała do spółki Colas Polska z Palędzia. Była jednak zdecydowanie droższa od wartości kosztorysowej przedsięwzięcia – brakowało na nią w budżecie powiatu aż ok. 3.3 mln zł. Powiat oraz gmina Włoszakowice zwiększyły w swych budżetach wydatki na te inwestycję (gmina Wijewo, ze względu na niski budżet i spore zadłużenie nie finansuje tego projektu), dzięki czemu możliwe było podpisanie umowy z wykonawcą.

W Starostwie Powiatowym w Lesznie uroczyście podpisano umowę ze spółką Colas. W spotkaniu uczestniczyli starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, wicestarosta Robert Kasperczak, skarbnik powiatu Marcin Wydmuch, kierownik ZDP Marian Kaczmarek oraz wójt Włoszakowic Stanisław Waligóra i wójt Wijewa Mieczysław Drożdżyński.

W tym roku wykonana zostanie połowa kontraktu. Na początek pracę będą wykonywane na odcinku Włoszakowice – Brenno. Całość inwestycji zakończy się w sierpniu 2018 r.

Na drugie zadanie przetarg ogłosił Zarząd Dróg Powiatowych w Kościanie. Także w przypadku prac na terenie powiatu kościańskiego najtańsza oferta - spółki Budimex Warszawa wynosiła 20,1 mln zł i była droższa o 4,2 mln zł od kosztorysu. Dzięki uchwałom samorządów powiatu kościańskiego i gminy Śmigiel o zwiększeniu wydatków budżetowych na to przedsięwzięcie, inwestycja będzie mogła zostać wykonana.

UE Nietazkowo