Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Rydzynie oraz Zespół Szkół Specjalnych w Górznie w trybie ciągłym prowadzą nabory dzieci i młodzieży z orzeczoną niepełnosprawnością do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w Rydzynie dodatkowo także do przedszkola. Nie obowiązuje rejonizacja.

Powiat leszczyński jest organem założycielskim dla dwóch specjalnych placówek edukacyjnych. SOSW w Rydzynie w trybie ciągłym prowadzi nabór dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i autyzmie do oddziału przedszkolnego, szkoły podstawowej oraz branżowej szkoły I stopnia (w zawodach: kucharz, ogrodnik, krawiec, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, mechanik pojazdów samochodowych, lakiernik, cukiernik, fryzjer, stolarz), szkoły przysposabiającej do pracy. Z kolei dla dzieci i młodzież niesłyszącej i słabosłyszącej prowadzony jest nabór do szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego oraz szkoły policealnej.

Zespół Szkół Specjalnych w Górznie natomiast specjalizuje się w łączeniu zajęć i terapii pod kątem indywidualnych potrzeb dziecka. Uczniami szkoły są dzieci z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym oraz ze sprzężeniami. W szkole prowadzone są też zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla głęboko upośledzonych. Szkoła prowadzi ciągły nabór do oddziału przedszkolnego specjalnego, szkoły podstawowej specjalnej i szkoły przysposabiającej do pracy.

Podczas rekrutacji do obu placówek nie obowiązuje rejonizacja, uczniowie przyjmowani są nie tylko z terenu powiatu leszczyńskiego i Leszna, ale także z powiatów ościennych. Warunkiem przyjęcia jest aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego na danym etapie edukacji.