Podczas uroczystej  gali w sali wiejskiej w Święciechowie odbył się finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Mój ulubiony wiersz”. Patronat nad konkursem objął starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Głównym celem pierwszej edycji konkursu było popularyzowanie poezji dziecięcej, promowanie sztuki żywego słowa oraz przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Rywalizacja przebiegała w trzech etapach. Uczestniczyli w niej uczniowie z klas I – III ze szkół podstawowych z powiatu leszczyńskiego. Pierwszy etap, a zarazem wstępne eliminacje, odbyły się w szkołach, które wyłoniły po trzech reprezentantów. Drugi zorganizowano w Samorządowym Ośrodku Kultury w Święciechowe, podczas którego komisja konkursowa wyłoniła 10 finalistów, tzw. „Złotą Dziesiątkę”.

W finale konkursu, który odbył się przy licznym udziale publiczności, dziesięcioro dzieci zaprezentowało własne interpretacje wybranych wierszy. Podczas gdy jury konkursowe oceniało uczestników, dzieci ze szkół w Święciechowie, Lasocicach, Długich Starych i inni widzowie obejrzeli występ artystyczny grupy aktorów teatru lalkowego z Wrocławia.

Wśród zaprosoznych gości byli m.in. wicestarosta leszczyński Robert Kasperczak i radny powiatu - członek Zarządu Powiatu Leszczyńskiego Marian Mielcarek. Organizatorem Powiatowego Konkursu Recytatorskiego było Stowarzyszenie MożeMy ze Świeciechowy, przy współpracy ze Szkołą Podstawową i Samorządowym Ośrodkiem Kultury z tej miejscowości. Organizacja konkursu została dofinansowana z budżetu powiatu leszczyńskiego.

Występy uczniów oceniało jury w składzie Jan Głowinkowski – instruktor teatralny, Joanna Klemenska – polonistka, Adam Bartkowiak – pracownik Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lesznie.

Mistrzowie recytacji w powiecie leszczyńskim to:

1 miejsce: Maja Weiss  - J. Tuwim „Lokomotywa”

2 miejsce: Józef Pietrucha – K. Jerzykowska „Bąk”

3 miejsce: Natalia Kowalska – J. Brzechwa „Hipopotam”

4 miejsce: Julia Stachowska – J. Brzechwa „Na straganie”

5 miejsce: Blanka Mierzyńska – W. Chotomski „Kurcze blade”

Wyróżnienia:

Amelia Banaszak: -  J. Brzechwa  „Jajko”

Jessika Wilczyńska – J. Brzechwa „Kwoka”

Patrycja Glapiak – J. Brzechwa „Żuk”

Gabriela Kruk – J. Brzechwa „Kłamczucha”

Artur Lipowy – J. Brzechwa „Leń”