Powiat Leszczyński - Ścieżki możliwości

Powiat Leszczyński - ścieżki możliwości

Na poznańskiej Malcie odbyły się wielkopolskie dożynki. Powiat leszczyński reprezentowało koło gospodyń wiejskich z Gołanic z wieńcem przygotowanym przez kwiaciarnię „U Beni" z Osiecznej.

Wielkopolskie święto plonów rozpoczęło się otwarciem wystawy rolniczej, potem odprawiono dziękczynną mszę świętą, podczas której poświęcono chleb i dożynkowe wieńce. Podczas uroczystości gospodarze wydarzenia: Jacek Jaśkowiak - Prezydent Miasta Poznania, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i ksiądz biskup Grzegorz Balcerek tradycyjnie podzielili się chlebem dożynkowym z mieszkańcami Poznania i województwa.

Podczas święta plonów rozstrzygnięty został też konkurs na najciekawsze stoisko oraz wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zajął powiat pilski, drugie złotowski, a trzecie wrzesiński. Powiat leszczyński reprezentowało – kierowane przez Kornelię Sztor - koło gospodyń wiejskich z Gołanic z wieńcem przygotowanym przez kwiaciarnię „U Beni" z Osiecznej.

Artystyczną części dożynek wypełniły występy wokalne i taneczne zespołów ludowych oraz pokazy rzemiosł. Uczestnicy dożynek mogli obejrzeć spektakl "Polowanie na motyle" w wykonaniu Teatru Gili Gili. Mieszkańcy Poznania i goście mogli wziąć udział w warsztatach florystycznych, obejrzeć wystawę maszyn rolniczych, pokazy tresury psów, pokazy ratownictwa wodnego oraz wystawę ptaków i zwierząt hodowlanych. Była też darmowa grochówka z kotła, degustacja kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej i gulaszu z dziczyzny. Dożynki zakończył koncert zespołu Bajm.

Fot. KGW Gołanice

{gallery}2018/artykuly/Dozynki_Wielkopolskie,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}