Starosta leszczyński wydał decyzję o zezwoleniu na realizację budowy łącznika między węzłem S5 Święciechowa a rondem Gronowo w Lesznie. Nadany jej został rygor natychmiastowej wykonalności.

Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej stanowi rodzaj skonsolidowanego orzeczenia administracyjnego, które łączy decyzję o ustaleniu lokalizacji drogi z pozwoleniem na budowę. To kompleksowa decyzja, która oprócz pozwolenia na budowę wywłaszcza nieruchomości znajdujące się w pasie inwestycji, jak również zatwierdza podział nieruchomości.

Inwestycję „Budowa nowej drogi łączącej drogę S5 węzeł Święciechowa z wiaduktem drogowym w ciągu ulicy Wilkowickiej w Lesznie nad linią kolejową Poznań – Wrocław i dalej z rondem Gronowo – odcinek A i B” współfinansują samorządy Leszna, powiatu leszczyńskiego oraz gmin Lipno i Święciechowa.

Budowę i przebudowę drogi na odcinku 2,6 km wykona spółka Strabag za ok. 17,5 mln zł, z czego 12,2 mln zł to dotacja z budżetu Unii Europejskiej. Inwestycja została podzielona na trzy etapy. Pierwszy to środkowy odcinek - w Lesznie od torów kolejowych do zakrętu w kierunku Wilkowic. Potem wybudowana zostanie nowa droga, od tego zakrętu do węzła Święciechowa na budowanej drodze ekspresowej S5. Ostatni etap to przebudowa ul. Wilkowickiej, od torów kolejowych do ronda Gronowo w Lesznie. Zakończenie inwestycji nastąpi wiosną 2019 r.