Trwają końcowe prace w ramach projektu cyfryzacji zasobów geodezyjnych w powiecie leszczyńskim. Wykonane prace i zakupy pozwolą na uruchomienie nowych lub zwiększenie funkcjonalności już istniejących e-usług w geoportalu powiatowym.

Projekt „Tworzenie, modernizacja i aktualizacja rejestrów publicznych i standardowych opracowań kartograficznych gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym Starostwa Powiatowego w Lesznie i ich udostępnianie za pomocą e-usług” realizowany w latach 2017-18 przez powiat leszczyński zbliża się ku końcowi. Na jego wykonanie samorząd otrzymał dotację z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

W ramach tego projektu zostały wykonane lub są na ukończeniu prace geodezyjno-kartograficzne i informatyczne polegające na modernizacji ewidencji gruntów i budynków w gminie Lipno (w obrębach Górka Duchowna, Klonówiec, Koronowo, Lipno, Mórkowo, Radomicko, Ratowice, Smyczyna, Sulejewo, Targowisko, Wilkowice, Wyciążkowo, Żakowo) oraz obrębie Włoszakowice w gminie Włoszakowice. Na ukończeniu jest również utworzenie baz danych BDOT500 i GESUT dla 36 obrębów ewidencyjnych w gminach Osieczna, Krzemieniewo, Lipno i Włoszakowice, co umożliwi utworzenie numerycznej mapy zasadniczej na tych terenach.

Starostwo Powiatowe w Lesznie zleciło również cyfryzację znaczącej części powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego poprzez skanowanie archiwalnej dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz ich integrację z obiektami bazy danych. Ponadto zakupiony został sprzęt komputerowy (m.in. serwer i zestawy komputerowe) w celu obsługi nowych baz i nowych e-usług.

- Po zakończeniu projektu zostanie uruchomiona e-usługa dostępu do informacji przestrzennej skierowana do osób fizycznych, firm i przedsiębiorców, urzędów administracji publicznej. Będzie możliwość zamówienia on-line materiałów i dokumentów z rejestrów geodezyjnych prowadzonych przez starostę leszczyńskiego. W przypadku zamówienia materiałów w formie elektronicznej możliwe będzie nawet załatwienie sprawy bez wizyty w starostwie. W przypadku zamówienia dokumentów w formie drukowanej konieczna będzie jednorazowa wizyta – informuje Piotr Mańkowski, geodeta powiatowy w Lesznie.

W ramach projektu rozwinięte zostaną również e-usługi skierowane do wykonawców prac geodezyjnych i komorników sądowych. Dla tych pierwszych uruchomiona zostanie usługa udostępniania danych przestrzennych wykonawcom prac geodezyjnych w formie cyfrowej. Pozwoli ona geodetom na zgłaszanie prac geodezyjnych i pobranie niezbędnych materiałów do ich wykonania bez konieczności wizyty w urzędzie i w znacznie skróconym czasie. Komornicy sądowi otrzymają z kolei usługę obsługi zapytań komorniczych, która również w znacznym stopniu powinna ułatwić im pracę.