Radni powiatu leszczyńskiego oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Lesznie uczestniczyli w wyjazdowym posiedzeniu komisji rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska.

Coroczne wyjazdowe posiedzenie komisji zorganizowano w ramach obchodów „Dnia Ochrony Środowiska”. W tym roku w programie było zwiedzanie Stacji Uzdatniania Wody w Zaborowie, z której Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie zaopatruje w wodę aglomerację leszczyńską. Po obiekcie uczestników posiedzenia wyjazdowego oprowadzała Alicja Jezierska-Gąsiorek - kierownik działu produkcji w MPWiK w Lesznie. Stacja Uzdatniania Wody została uruchomiona w październiku 1900 roku. Pompy wodne napędzane silnikami parowymi opalanymi węglem tłoczyły wodę siecią przewodów rozdzielczych do centrum miasta oraz końcowego zbiornika wieżowego. To zarazem najstarsza, ale i najnowocześniejsza w Lesznie stacja uzdatniania wody. Praca wszystkich urządzeń oraz procesy technologiczne są tu całkowicie zautomatyzowane. Ujęcie w Zaborowie produkuje rocznie ok. 1,3 mln m3 wody (wg danych z 2016 r.), co stanowi ok. 40 proc. wody tłoczonej do sieci.

Następnie radni zwiedzili wieżę widokową w Dominicach i wizytowali jedną z tegorocznych inwestycji powiatowych – przebudowę drogi Z Boszkowa Letniska do Włoszakowic. W ramach tego przedsięwzięcia zbudowana zostanie ścieżka rowerowa, dzięki czemu wzrośnie zainteresowanie tą trasą ze strony rowerzystów, co obniży ruch pojazdów i emisję spalin.

Na zakończenie radni zwiedzili arboretum przy leśniczówce na Krzyżowcu, gdzie nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszakowice Ryszard Łopusiewicz i starszy specjalista ds. edukacji leśnej i ochrony p.poż. Marek Wąsowicz zapoznali uczestników z działalnością Nadleśnictwa Włoszakowice oraz przedstawili miejsce, w którym znajduje się jedyny w okolicy piec do wypalania węgla drzewnego, tzw. retorta.

Produkowany tutaj węgiel drzewny trafia tylko do Ośrodka Edukacji Leśnej na Koczurach oraz pozostaje na Krzyżowcu, gdzie powstaje kolejny punkt edukacyjny.

{gallery}2018/artykuly/komisja_rolnictwa_Wloszakowice_2018,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}