Wicestarosta leszczyński Grzegorz Rusiecki spotkał się z geodetami współpracującymi z Powiatowym Ośrodkiem Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Lesznie. Podsumowano ubiegłoroczne prace geodezyjne i uhonorowano najaktywniejszych geodetów.

W powiecie leszczyńskim od lat na wysokim poziomie utrzymuje się liczba wykonywanych prac geodezyjnych. W ub.r. w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Lesznie zgłoszono łącznie 4054 prace, o ok. 350 mniej niż w 2017 r. Dla porównania – w 2012 r. zgłoszono 2807 prac. To kolejny wymierny dowód na duży ruch w inwestycjach mieszkaniowych i przemysłowo-usługowych w powiecie leszczyńskim w ostatnich latach, a wysoka liczba zleceń dla geodetów ma związek także z systematycznym wzrostem liczby mieszkańców powiatu.

Starostwo od lat prowadzi działania ułatwiające prace inwestorom i geodetom. Jednym z nich jest tworzenie numerycznej mapy zasadniczej. Jeszcze w 2013 r. tylko osiem z blisko stu obrębów miało założonych taką mapę, w 2018 r. mapa numeryczna była prowadzona już dla 74 proc. powierzchni powiatu. Było to możliwe m.in. dzięki realizacji w latach 2017-2018 projektu „Tworzenie, modernizacja i aktualizacja geodezyjnych rejestrów publicznych i standardowych opracowań kartograficznych gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym Starostwa Powiatowego w Lesznie i ich udostępnianie za pomocą e-usług” w ramach Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020.

W ub.r. dokończono skanowanie dokumentów stanowiących materiały powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w formie elektronicznej dostępnych jest już 487.617 dokumentów. Starostwo uruchomiło dla wykonawców prac geodezyjnych usługi udostępniania zasobów on-line, co oszczędza czas i pieniądze dzięki możliwości elektronicznego zgłaszania i wyboru materiałów zasobu do zgłoszonej pracy.

Już po raz trzeci uhonorowano dyplomami tych geodetów, którzy w powiecie leszczyńskim wykonali najwięcej prac geodezyjnych. Pierwsze miejsce w 2018 r. zajęła firma Usługi Geodezyjne Piotr Dolata z Leszna, która zgłosiła 324 prace. Drugie miejsce należało do Biura Usług Geodezyjno – Kartograficznych Jacek Kołodziej z Krzemieniewa (309 prac), a trzecie – do firmy Usługi Geodezyjno – Kartograficzne Wojciech Jakubowski z Leszna (235 prac).

Starostwo Powiatowe zorganizowało także szkolenie na temat ustalania przebiegu granic działek ewidencyjnych, które poprowadził prof. Paweł Hanus, prodziekan Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. W szkoleniu uczestniczyło prawie 80 osób - wykonawczy prac geodezyjnych, pracownicy instytucji samorządowych i Wojewódzkiej Inspekcji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu.

{gallery}2019/Leszno_geodeci_2019,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}