Radni powiatu leszczyńskiego na XI sesji udzielili Zarządowi Powiatu Leszczyńskiego wotum zaufania, przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu samorządu w 2018 r. i udzielili organowi wykonawczemu absolutorium. Uchwały zostały podjęte jednomyślnie.

Zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją prawa samorządowego po raz pierwszy opracowany został Raport o stanie powiatu, który Zarząd Powiatu Leszczyńskiego przedstawił radnym. Konsekwencją dyskusji nad raportem było jednomyślne udzielenie przez Radę Powiatu Leszczyńskiego zarządowi wotum zaufania.

Jak co roku na sesji absolutoryjnej radni rozpatrywali sprawozdanie z wykonania budżetu. Rok 2018 był drugim kolejnym rokiem boomu inwestycyjnego w powiecie leszczyńskim. Dzięki dotacjom z budżetu Unii Europejskiej i z budżetu państwa wykonano kilka inwestycji, zwłaszcza z zakresu modernizacji i rozbudowy infrastruktury drogowej i rowerowej. Były to przebudowa i budowa ciągu dróg od Wijewa do węzła S5 Nietążkowo, budowa sieci ścieżek rowerowych w gminach Rydzyna, Osieczna i Lipno, przebudowa drogi i budowa ścieżki Włoszakowice – Boszkowo Letnisko, przebudowa drogi w Brennie i przebudowa dróg w Krzycku Małym i Kąkolewie.

Dochody i wydatki powiatu w 2018 r. były najwyższe w jego 20-letniej historii, ponad dwa razy wyższe niż dwa lata wcześniej. Dochody wyniosły 71.811.709 zł, a wydatki – 81.994.849 zł. Deficyt w kwocie 10.183.140 zł został sfinansowany z nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych. Od 2014 r. powiat nie ma ani złotówki zadłużenia.

- To był najwyższy budżet w historii powiatu. Na inwestycje przeznaczyliśmy 61 proc. wydatków, a więc jeszcze więcej niż w 2017 r., gdy z wynikiem 54 proc. byliśmy najbardziej proinwestycyjnym samorządem w kraju – omawiał sprawozdanie starosta Jarosław Wawrzyniak.

Podczas dyskusji nad sprawozdaniem z wykonania budżetu w 2018 r. przewodniczący trzech klubów: Halina Florek (PSL), Remigiusz Leciejewski (Koalicja Obywatelska), Karol Neumann (PiS) oraz radna niezależna Irena Grobelna zapowiedzieli przyjęcie sprawozdania i udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu Leszczyńskiego. Oba wyniki głosowań były jednomyślne.