W Osiecznej podpisano umowę o dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej budowy w tej gminie wzdłuż dróg powiatowych ponad 10 km ścieżek rowerowych. Powiat leszczyński jest partnerem gminy Osieczna w tym projekcie.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem między gminą Osieczna a powiatem leszczyńskim ten pierwszy samorząd ubiegał się w partnerstwie z drugim o dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 o dotację na projekt „Budowa na terenie Gminy Osieczna dróg dla rowerów w ramach działania ograniczenie niskiej emisji na terenie Aglomeracji Leszczyńskiej”.

W wyniku zakończenia procedury naboru i oceny wniosków marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał w siedzibie osieckiego magistratu z burmistrzem Miasta i Gminy Osieczna Stanisławem Glapiakiem umowę o dofinansowanie tej inwestycji z budżetu UE. Projekt o wartości 7 530 000 zł ma otrzymać dotację w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli maksymalnie 6 400 500 zł. Jako partner projektu powiat leszczyński przekaże na tę inwestycję połowę wysokości potrzebnego tzw. wkładu własnego, czyli maksymalnie 564 750 zł. W uroczystym podpisaniu umowy w Osiecznej uczestniczył starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

W ramach projektu (do połowy grudnia 2020 r.) ma powstać łącznie 10,7 km ciągu dróg pieszo-rowerowych przy drogach powiatowych nr 4790P, 4782P i 4783P. Ścieżki połączą miejscowości: Grodzisko – Świerczyna – Ziemnice oraz miasto Osieczna ze Świerczyną. Zaplanowano również budowę dwóch miejsc przesiadkowych z oświetleniem solarnym – w Świerczynie (przy Zespole Szkół) i w Grodzisku (przy świetlicy wiejskiej). W terenie zabudowanym nawierzchnie ścieżek wykonane będą z kostki betonowej, a poza terenem zabudowanym - z asfaltu.