W Lesznie uczczono 80. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Kwiaty przy pomniku katyńskim złożył m.in. wicestarosta leszczyński Grzegorz Rusiecki.

17 września 1939 r. Związek Radziecki bez wypowiedzenia wojny zaatakował Polskę i wkrótce potem zajął ponad połowę terytorium kraju. To była konsekwencja paktu Ribbentrop – Mołotow i podziału Polski między dwóch okupantów. Radziecka okupacja Polski oznaczała zniewolenie narodu, zbrodnię katyńską, wywózki w głąb ZSRR, a po zakończeniu II wojny światowej 45 lat uzależnienia kraju od ZSRR.

W uroczystościach upamiętniających w Lesznie ofiary agresji sowieckiej uczestniczyli dziś przedstawiciele Sejmu, władz Leszna, powiatu leszczyńskiego, województwa wielkopolskiego, organizacji społecznych i liczne delegacje ze szkół. Kwiaty złożono przy pomnikach katyńskich oraz Matki Sybiraczki.