Uczniowie i nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Rydzyny uczestniczą w dwutygodniowych zajęciach praktycznych w zaprzyjaźnionej niemieckiej szkole GBV Guben/Cottbus.

Przez dwa tygodnie sześcioro uczniów SOSW Rydzyna uczestniczy w projekcie z orientacji zawodowej, który polega m.in. na udziale w praktycznych zajęciach w szkolnych warsztatach w niemieckim Cottbus. Jest to kolejny etap realizacji wspólnego projektu „Samodzielnie, świadomie, mobilnie – uczniowie poszerzają swoje kompetencje zawodowe poprzez udział w zagranicznych praktykach” przez dwie placówki edukacyjne – SOSW Rydzyna i Gemeinnuetziger Berufsbildungsverein Guben e.V. z siedzibą w Guben i Cottbus. Projekt rozpoczął się w styczniu br. i trwać będzie do listopada br.

Głównym celem projektu jest możliwość sprawdzenia się uczniów w różnych obszarach zawodowych. W niemieckiej partnerskiej  szkole GBV Guben/Cottbus znajdują się doskonale wyposażone warsztaty, w których polscy uczniowie pod nadzorem nauczycieli poznają specyfikę pracy w zawodach stolarza, malarza, budowlańca, ślusarza, jak z zakresu gospodarstwa domowego. Zajęcia umożliwiają młodzieży sprecyzowanie swoich zainteresowań i ukierunkowują ich przyszłe wybory zawodowe. Uczniowie, dzięki wykonywanej pracy, mogą dokładniej przyjrzeć się kilku zawodom, poznają narzędzia, środowisko pracy, wymagania, zagrożenia oraz zadania.

Po zajęciach młodzież zwiedza zabytki, atrakcje turystyczne i instytucje Cottbus (teatr, studio radiowe) oraz regionu, w którym położony jest rezerwat przyrody Spreewald. W programie są też zajęcia rekreacyjne i sportowe. Wszystkie działania motywują uczniów do nauki języka niemieckiego, dodają im wiary  w siebie, wzbogacają w nowe doświadczenia i dają dużo satysfakcji i radości.