W Rojęczynie odsłonięta została tablica upamiętniająca postać dr. Witolda Celichowskiego,  pierwszego po odzyskaniu niepodległości wojewody poznańskiego, właściciela majątku Rojęczyn. Była to część obchodów święta patrona szkoły – Armii Krajowej.

Dr. Witold Celichowski (1874-1944) był znanym wielkopolskim adwokatem, pierwszym po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wojewodą poznańskim (1919-23). Potem związał się z powiatem leszczyńskim, w latach 1923-39 był właścicielem majątku Rojęczyn z folwarkami Kaczkowo i Lasotki, był także wiceprzewodniczącym Kuratorium Fundacji Sułkowskich w Rydzynie.

Z inicjatywy wiceprezydenta Leszna Piotra Jóźwiaka oraz starosty leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka na dawnym dworze dr. Witolda Celichowskiego w Rojęczynie – obecnie siedzibie szkoły podstawowej - odsłonięto upamiętniającą go tablicę, sfinansowaną z budżetu powiatu leszczyńskiego.

Odsłonięcie tablicy nastąpiło w ramach obchodów Święta Patrona Szkoły Podstawowej w Kaczkowie z siedzibą w Rojęczynie - Armii Krajowej. Uczestnicy uroczystości, po mszy w kościele św. Marcina w Kaczkowie, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem Armii Krajowej. Podczas spotkania w sali wiejskiej starosta Jarosław Wawrzyniak przybliżył zebranym postać dr. Witolda Celichowskiego.

{gallery}2019/Rojeczyn_tablica_Celichowski_2019,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}

Logo strony