W powiecie wolsztyńskim u padłego dzika stwierdzono pierwszy w Wielkopolsce przypadek zakażenia wirusem ASF.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że 4 grudnia br. na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym  Instytucie Badawczym w Puławach potwierdzono wystąpienie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) w województwie wielkopolskim.

Zwłoki dzika znaleziono w rejonie Kębłowa koło Wolsztyna,  w odległości ok. 5 km od ustawionego ochronnego ogrodzenia na granicy województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Powiatowy lekarz weterynarii w Wolsztynie wyznaczył w promieniu 5 km od miejsca znalezienia dzika obszar skażony. Wkrótce teren ten zostanie opłotowany. W strefie skażonej znajduje się ok. 11 tys. świń. Komisja Europejska zadecyduje, czy rozszerzy zasięg strefy czerwonej, czyli objętej ograniczeniami, wyznaczonej obecnie w województwie lubuskim.