W finale jubileuszowej edycji konkursu „Mówimy gwarą” w Bukówcu Górnym uczestniczyła rekordowa liczba uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Główne nagrody trafiły do mieszkańców gminy Krobia.

Zorganizowany już po raz dwudziesty przez Stowarzyszenie Bukówczan MANU i Zespół Szkół w Bukówcu Górnym konkurs był w tym roku rekordowy. W finale uczestniczyło aż osób w wieku od 7 do 16 lat. Komisja konkursowa podzieliła finalistów na trzy kategorie. „Stare Wróble” to laureaci z poprzednich lat, „Szaranki” mieli mniejsze doświadczenie, a „Szczawiki” debiutowali w konkursie.

Wśród „Starych Wróbli” pierwsze miejsce i nagrodę europosła Andrzeja Grzyba zdobyli Jagna Knapp z Krobi oraz Jakub Poniży z Bukówca Górnego. Drugie miejsce w konkursie i nagroda starosty leszczyńskiego przypadły Marii Konczewicz z Krobi. W kategorii „Szaranków” najlepsza okazała się Weronika Przybył z Krobi, a wśród „Szczawików” triumfowali także mieszkańcy Krobi - Aleksandra Chuda i Jakub Majewski.

Puchar przechodni jury przyznało najmłodszym uczestnikom tegorocznego konkursu, czyli Stanisławowi Czubale i Józefowi Pietrusze.

Jubileuszowy finał konkursu był współfinansowany przez powiat leszczyński. Część nagród wręczyli starosta Jarosław Wawrzyniak i wicestarosta Robert Kasperczak.

foto: Amadeusz Apolinarski