Spółka Strabag rozpoczęła w ub.r. przebudowę drogi powiatowej nr 4769P na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 309 w Lipnie do wiaduktu w Smyczynie. W trakcie wykonywania prac drogowych przebudowana zostanie również sieć wodociągowa w Lipnie.

Spółka Strabag za ok. 4,1 mln zł przebuduje drogę powiatową na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 309 w Lipnie (ul. Powstańców Wielkopolskich) do wiaduktu nad drogą ekspresową S5 w Smyczynie i zbuduje ścieżkę rowerową do Smyczyny. Inwestycja zostanie w 60 proc. dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych, pozostałe koszty pokryją powiat leszczyński i gmina Lipno.

Zgodnie z umową spółka Strabag ma czas na wykonanie robót do 30 sierpnia 2020 r. W tym czasie gmina Lipno oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie planują modernizację sieci wodociągowej w Lipnie. Ponieważ część robót będzie wykonywana w pasie drogowym ul. Powstańców Wielkopolskich (od ul. Ogrodowej do skrzyżowania w kierunku Mórkowa i Smyczyny) powiat leszczyński zawarł z gminą Lipno oraz MPWiK porozumienie regulujące współpracę przy wykonywaniu obu inwestycji.

Ponieważ brak wykonania przez powiat przebudowy drogi i rozliczenia dofinansowania w określonym przez wojewodę wielkopolskiego do 15 listopada br. terminie wiązać się będzie z utratą części lub całości dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych strony porozumienia ustaliły, że ostatni etap prac wodociągowych musi zakończyć się do 15 maja br. W przypadku niedotrzymania tego terminu gmina Lipno i MPWiK rozwiążą umowę z wykonawcami przebudowy sieci i przyłączy wodociągowych, by umożliwić spółce Strabag wykonanie przebudowy w terminie zgodnie z umową.