Ponad 50 uczniów uczestniczyło w Rydzynie w finale Rejonowego Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego przez miejscowe gimnazjum i ośrodek kultury. Impreza odbyła się poda honorowym patronatem burmistrza Rydzyny i starosty leszczyńskiego.

Piąta edycja Rejonowego Konkursu Recytatorskiego przebiegała pod hasłem „Miłość w literaturze”. W konkursie uczestniczyło ponad 50 uczniów ze szkół podstawowych w Dąbczu, Kaczkowie, Pawłowicach, Święciechowie i Szkoły Podstawowej nr 5 w Lesznie oraz uczniowie gimnazjów z Rydzyny i Pawłowic. Finaliści recytowali poezję oraz fragmenty prozy.

Celem konkursu organizowanego od dziewięciu lat jest kształcenie i rozwijanie kultury języka i sztuki żywego słowa, a także poznawanie i upowszechnianie literatury polskiej.

Pierwsze miejsce w kategorii klas I- III szkół podstawowych zajęła Gabriela Urbanowicz, uczennica SP w Kaczkowie, drugie miejsce wywalczyła Julia Ślęzak (SP Kaczkowo), a trzecie - Oliwia Białasik z SP w Dąbczu.

W kategorii klas IV- VI pierwsze miejsce przypadło Annie Prałat z SP Dąbcze, a drugie i trzecie miejsca zajęli uczniowie SP 5 w Lesznie Piotr Szkaradkiewicz i Gabriela Nowak.

Wśród gimnazjalistów wszystkie trzy czołowe miejsca zajęły uczennice Gimnazjum w Rydzynie:    Aleksandra Łoś, Alicja Siecla i Magdalena Mitula.

Nagrodę dyrektora rydzyńskiego gimnazjum otrzymała Paulina Ratajczak z gimnazjum w Pawłowicach, a nagrodę dyrektora Rydzyńskiego Ośrodka Kultury – Daniela John z miejscowego gimnazjum. Jury wyróżniło również Wiktorię Gorwę z Dąbcza za kulturę słowa, Jana Drosta ze Święciechowy za ogólny wyraz artystyczny oraz Zuzannę Szczepańską z SP 5 w Lesznie za interpretacje repertuaru.

Organizacja konkursu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu sponsorów: Urzędu Miasta i Gminy Rydzyna, Starostwa Powiatowego w Lesznie, firmy Hipsz oraz rad sołeckich Dąbcza i Kaczkowa.

{gallery}2016/artykuly/Rydzynas_konkurs_recytatorski_2016,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}