Powiat leszczyński złożył wszystkie niezbędne dokumenty aplikacyjne w ramach zadania „Ograniczenie niskiej emisji na terenie Aglomeracji Leszczyńskiej”. Jeśli samorząd uzyska dotację z budżetu Unii Europejskiej, to do 2018 r. powstanie za ok. 8 mln zł ścieżka rowerowa z Gołanic do Włoszakowic.

Głównym celem zaplanowanej przez powiat leszczyński inwestycji jest ograniczenie niskiej emisji, czyli zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery na terenie aglomeracji leszczyńskiej.

- W ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 nie ma konkursów, w ramach których można złożyć wnioski tylko na budowę ścieżek rowerowych. Skorzystaliśmy więc z możliwości sfinansowania takiej inwestycji z puli pieniędzy przeznaczonej na działania proekologiczne. Budowa ścieżki ograniczy ruch pojazdów i zanieczyszczanie atmosfery – tłumaczy starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Przygotowany przez powiat projekt zakłada budowę jedenastokilometrowego ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż drogi powiatowej z Gołanic (od skrzyżowania przy cmentarzu) przez Jezierzyce Kościelne do ronda we Włoszakowicach. Dodatkowo zaplanowano zorganizowanie kilku miejsc przesiadkowych na terenie powiatu wraz z parkingami dla pozostawionych na nich aut.

Inwestycja ma kosztować ok. 8 mln zł, w przypadku uzyskania dotacji z WRPO powiat pokryje tylko 15 proc. kosztów.

- Na rok 2018 planujemy przebudowę odcinka drogi powiatowej z Włoszakowic do Boszkowa o długości ok. 2,3 km. W ramach tej inwestycji zbudujemy także ścieżkę rowerową. W ten sposób zakończymy wieloletnie przedsięwzięcie, jakim jest przebudowa drogi Leszno - Boszkowo i budowa ciągu rowerowego na całej długości – tłumaczy starosta Jarosław Wawrzyniak.

Logo strony