Na wszystkich jeziorach w powiecie leszczyńskim obowiązuje zakaz używania łodzi motorowych, a więc także skuterów wodnych. Samorząd nie będzie uchwalał nowych przepisów, o co wnioskował m.in. burmistrz Osiecznej, bo zakaz wszedł w życie w 1992 r.

Do Rady Powiatu Leszczyńskiego trafiły petycje koła wędkarskiego z Osiecznej (z ponad 500 podpisami), poznańskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, opiekuna ostoi ptaków „Zbiornika Wonieść” Janusza Stępniewskiego i burmistrza Osiecznej Stanisława Glapiaka. Wszyscy zwrócili się o wprowadzenie zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami o napędzie spalinowym na dziewięciu jeziorach położonych w gminie Osieczna.

- W pismach informują, że na akwenach wodnych pojawiło się sporo pływających jednostek wyposażonych w silniki spalinowe, czyli skuterów wodnych. Powodują one hałas, „podnoszenie” mulistego dna, stanowią niebezpieczeństwo dla innych użytkowników jezior i są zagrożeniem dla ptactwa – informuje Janusz Perski, naczelnik wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa Starostwa Powiatowego w Lesznie.

W ub.r. samorząd powiatu leszczyńskiego wprowadził zakaz używania motorówek i skuterów wodnych na Jeziorze Krzyckim. Zdaniem starostwa podobnego zakazu nie trzeba jednak wprowadzać na jeziorach gminy Osieczna, gdyż taki już obowiązuje od ponad 20 lat.

- Jeziora w gminie Osieczna a także Jezioro Górznickie w gminie Krzemieniewo położone są na obszarach chronionego krajobrazu wyznaczonego rozporządzeniem wojewody leszczyńskiego z 1 sierpnia 1992 r. Zgodnie z zawartymi tam zapisami obowiązuje na nich zakaz używania łodzi motorowych z wyjątkiem należących do gospodarstw rybackich i organów bezpieczeństwa i porządku publicznego – tłumaczy naczelnik Janusz Perski.

W przypadku stwierdzenia łamania zakazu używania motorówek i skuterów wodnych w gminie Osieczna i na Jeziorze Górznowskim należy powiadomić policję.