W Starostwie Powiatowym w Lesznie zorganizowano szkolenie na temat narastającego problemu używania nowych substancji psychoaktywnych. Uczestniczyli w nim pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie oraz ośrodków pomocy społecznej z powiatu leszczyńskiego.

Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej w Lesznie Kalina Pabisiak – Ignaszewska i Irena Ambroży oraz Hanna Jędrzejewska, kierownik leszczyńskiego Monaru przekazali uczestnikom spotkania wiedzę na temat używania nowych substancji psychoaktywnych. Zwrócono szczególną uwagę na zagrożenia, które wywołują coraz popularniejsze dopalacze. Przedstawiono wpływ substancji psychoaktywnych na ośrodkowy układ nerwowy, trudności w leczeniu ostrych form zatrucia dopalaczami, formy i postaci występowania dopalaczy, sposoby przyjmowania dopalaczy przez młodzież i rozpoznawanie sygnałów świadczących o zażyciu nowych środków psychoaktywnych.

Podczas szkolenia promowano profilaktyczny program przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych oraz kampanię społeczną „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu” kierowaną do kobiet w wieku prokreacyjnym i ich rodzin. Przeprowadzono także ćwiczenia z użyciem alkogogli i smokerlyzera. Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali materiały edukacyjne oraz plakaty dotyczące tematyki szkolenia.