Starostwo Powiatowe w Lesznie złożyło wnioski o dofinansowanie dwóch inwestycji z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Samorząd planuje przebudowę drogi w Wilkowicach oraz z Garzyna do Górzna.

Samorząd powiatowy jak co roku zabiega o pozyskanie pieniędzy spoza budżetu na inwestycje drogowe. W tym roku złożył dwa wnioski o dotacje z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Przyznanie dofinansowania oznacza pokrycie połowy kosztów inwestycji przez skarb państwa.

Przebudowę drogi powiatowej w Wilkowicach oszacowano na 5 mln zł, powiat zabiega o przyznanie połowy tej kwoty. Kompleksowej przebudowie mają ulec ulice Dworcowa i Święciechowska. Projekt przewiduje przebudowę 2,7 km drogi (o szerokości sześciu metrów), budowę ciągu pieszo- rowerowego (2,5 m szerokości), przebudowę oraz budowę chodników, a także przebudowę dwóch kilometrów kanalizacji deszczowej wraz z wymianą wpustów ulicznych.

Drugi wniosek dotyczy przebudowy drogi powiatowej, od skrzyżowania z krajową „dwunastką” w Garzynie do Górzna. O dotację na tę inwestycję samorząd zabiegał w tym roku z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ale na sfinansowanie projektu zabrakło pieniędzy w budżecie PROW. Przebudowa 2,3 km drogi ma kosztować 2,2 mln zł, połowę tej kwoty ma stanowić dotacja dla powiatu. Inwestycja obejmuje poszerzenie jezdni do sześciu metrów, ułożenie nowej nawierzchni bitumicznej, wymianę nawierzchni chodników, przebudowę części chodników do parametrów ścieżki pieszo-rowerowej oraz budowę nowej ścieżki, będącej kontynuacją wcześniej wykonanego ciągu w Garzynie. Przebudowana zostanie również kanalizacja deszczowa.