Kierownictwo Starostwa Powiatowego w Lesznie spotkało się z geodetami współpracującymi z Powiatowym Ośrodkiem Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Lesznie. Podsumowano prace geodezyjne wykonane w ub.r., poinformowano o planach inwestycyjnych starostwa i uhonorowano najaktywniejszych geodetów.

W powiecie leszczyńskim dynamicznie rośnie liczba wykonywanych prac geodezyjnych. W ub.r. w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Lesznie zgłoszono 4071 prace, to o 45 proc. więcej, niż pięć lat temu (2807 w 2012 r.). To wymierny dowód na duży ruch w inwestycjach mieszkaniowych i przemysłowo-usługowych w powiecie leszczyńskim.

- Rosnąca liczba zleceń dla geodetów niewątpliwie ma związek z systematycznie rosnącą liczbą mieszkańców powiatu. Jesienią ub. r. przekroczyliśmy granicę 55 tys. osób, od reaktywacji powiatu w 1999 r. przybyło w powiecie ponad 8 tys. osób. Znacząca część nowych mieszkańców buduje lub remontuje domy i mieszkania, co wiąże się także ze zleceniami wykonania prac geodezyjnych – tłumaczy starosta Jarosław Wawrzyniak.

Starostwo od lat prowadzi działania ułatwiające prace inwestorom i geodetom. Jednym z nich jest tworzenie numerycznej mapy zasadniczej. Jeszcze w 2013 r. tylko osiem obrębów miało założonych taką mapę, dziś ma ją siedemnaście, kolejne sześć map jest wdrażanych. W najbliższych dwóch latach nastąpi radykalne przyspieszenie cyfryzacji zasobów geodezyjnych. Powiat uzyskał ok. 3,3 mln zł dotacji z budżetu Unii Europejskiej (dołoży do tego ponad pół miliona własnych pieniędzy) na kolejny etap prac, dzięki którym m.in. dokumenty z kolejnych obrębów będą dostępne w wersji elektronicznej.

Spotkanie w starostwie było także okazją uhonorowania dyplomami tych geodetów, którzy w powiecie leszczyńskim wykonali najwięcej prac geodezyjnych. Pierwsze miejsce zajęły współpracujące ze sobą firmy z Leszna - Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Hit Halina Gluma i Geo-Hit Jędrzej Gluma, które w 2016 r. łącznie zgłosiły do PODGiK w Lesznie 393 prace. Drugie miejsce (363 prace) należy do Biura Usług Geodezyjno – Kartograficznych Jacek Kołodziej z Krzemieniewa, a trzecie (336 prac) do spółki Usługi Geodezyjno-Kartograficzne i Konsultingowe Pryzmat Jerzy Florczak i Robert Florczak z Leszna.

{gallery}2017/artykuly/Geodeci_2017,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}