Prezydent RP Andrzej Duda wpisał na listę Pomników Historii założenie rezydencjonalno-urbanistyczne w Rydzynie. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie uczestniczyły m.in. delegacje samorządów Rydzyny i powiatu leszczyńskiego.

Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent. Do dziś było na niej 60 zabytków szczególnej rangi, w tym Kraków - jako historyczny zespół miasta, Biskupin - jako rezerwat archeologiczny, Częstochowa – z zespołem klasztornym Jasnej Góry, Grunwald – jako pole bitwy, Wieliczka – historyczna kopalnia soli czy Frombork – z zespołem katedralnym.

Dziś prezydent RP Andrzej Duda – na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego - wpisał na listę kolejnych dziesięć pomników, a wśród nich założenie rezydencjonalno-urbanistyczne w Rydzynie. O wpisanie starówki wraz z kompleksem zamkowo – parkowym na tę prestiżową listę od 2014 r. zabiegali wspólnie: władze Rydzyny, powiatu leszczyńskiego i Zdzisław Moliński, dyrektor rydzyńskiego zamku. To pierwszy obiekt w powiecie wpisany na tę prestiżową listę. Z regionu leszczyńskiego trafiły dotąd na nią tylko dwa zabytki - klasztor filipinów na Świętej Górze w Gostyniu oraz zespół opactwa benedyktynów w Lubiniu.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie uczestniczyły m.in. władze samorządowe Rydzyny, starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak oraz dyrektor zamku w Rydzynie Zdzisław Moliński.