Komisja rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska Rady Powiatu Leszczyńskiego zorganizowała coroczne wyjazdowe posiedzenie. W tym roku gospodarzem było Nadleśnictwo Karczma Borowa – jedno z trzech, które swym zasięgiem obejmuje powiat.

Co roku radni powiatu leszczyńskiego, zarząd powiatu oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Lesznie odwiedzają najciekawsze miejsca i obiekty położone na terenie nadleśnictw Karczma Borowa, Włoszakowice i Kościan. Wszystkie trzy swym zasięgiem częściowo obejmują powiat leszczyński.

W tym roku Rafał Rimke, przewodniczący komisji rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska oraz jego zastępca Stanisław Matuszewski zorganizowali wyjazdowe posiedzenie na terenie Nadleśnictwa Karczma Borowa. Głównym punktem była wizyta w szkółce leśnej Nowy Świat. Szkółka to obszar ziemi podzielony na kwatery produkcyjne, przedzielone wysokimi drzewami i krzewami tzw. pasami przeciwwietrznymi. Takie pasy mają stworzyć sadzonkom korzystny mikroklimat sprzyjający rozwojowi, ograniczyć gwałtowne wiatry czy nadmiar słońca. W szkółce Nadleśnictwa Karczma Borowa produkowane są przede wszystkim główne gatunki lasotwórcze (sosny, dęby, buki, świerki i brzozy), ale także modrzewie, graby, różne gatunki klonów oraz inne drzewa i krzewy. Większość produkowanego na szkółkach materiału pochodzi z siewów.

Program wyjazdowego posiedzenia komisji obejmował także wizytę w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Trzebani. Prezes Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Lesznie Dawid Tomczak oraz dyrektor zakładu Aneta Tomala przedstawili działalność przedsiębiorstwa, które zajmuje się zbieraniem, przetwarzaniem i składowaniem odpadów komunalnych z kilkunastu gmin regionu leszczyńskiego.