Stowarzyszenie Przyjaciół Boszkowa i portal e-boszkowo.pl zapraszają w dniu 11 listopada br. mieszkańców powiatu leszczyńskiego na doroczny - w tym roku siódmy  - Pieszy Rajd Niepodległościowy Śladami Bartka z Piekła.

Rajd łączy aktywny wypoczynek z obchodami Święta Niepodległości, dlatego organizatorzy namawiają do zabrania ze sobą patriotycznych akcentów.

Uczestnicy, których z roku na rok jest coraz więcej, wymaszerują z Ośrodka Jeździeckiego „Kalumet” Boszkowo-Letnisko o godz. 11. i będą mieli do przejścia dystans 12 km. Imprezę zakończy ognisko z pieczeniem kiełbasek i ciepłym bigosem.

Jan Kowalewicz, bo tak brzmi prawdziwe nazwisko Bartka z Piekła, zasłynął w regionie jako postać niezwykła, dla której niepodległość własnej ojczyzny była wartością najwyższą. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, doceniając wkład prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej – Woodrowa T. Wilsona,  Bartek z Piekła postanowił go uczcić, sypiąc mu pamiątkowy kopiec.  Wykorzystał w tym celu naturalne, niewielkie wzniesienie w pobliżu domu i własnymi rękoma, przy użyciu prostych narzędzi, usypał znacznej wysokości kopiec. Prace te trwały około 20 lat, a efekt możemy podziwiać do dziś. Obecnie utworzono ścieżkę przyrodniczo-historyczną „Śladami Bartka z Piekła”. Szlak oznakowano, a przy trasie znajdują się tablice tematyczne zawierające szereg informacji o otaczającej przyrodzie, zachowaniu w lesie i oczywiście o Janie Kowalewiczu, czyli Bartku z Piekła. Na początku ścieżki znajduje się rzeźba jej patrona, którą wykonał artysta ludowy z Bukówca Górnego.

fot. e-boszkowo.pl

{gallery}2017/artykuly/Bartek_z_piekla31.10,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}