W Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności można już wymieniać legitymacje osób niepełnosprawnych z dotychczasowych kartonikowych, na nowe dokumenty w formie kart poliwęglanowych, posiadających najlepsze zabezpieczenia.

Przypominamy, że wydane wcześniej legitymacje zachowają ważność i nie ma potrzeby ich wymiany. Jednak nowa legitymacja jest dużo trwalsza, posiada oznaczenie w alfabecie Braille’a, a umieszczenie napisów w języku angielskim i francuskim umożliwia rozpoznawalność poza granicami kraju. Można zamieścić w niej informacje dotyczące stopnia niepełnosprawności oraz symbolu przyczyny niepełnosprawności. Informacje te są zamieszczane – wyłączenie za pomocą kodu QR – jedynie na wniosek osoby zainteresowanej lub przedstawiciela ustawowego dziecka.

Legitymacja osoby niepełnosprawnej to dokumentem poświadczający niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności. Dzięki legitymacji osoby niepełnosprawne mogą korzystać z ulg i zniżek. Na podstawie przepisów obowiązujących na terenie całego kraju legitymacja uprawnia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

{gallery}2017/artykuly/5.12legitymacje_niepelnosprawni,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}