Dwie firmy w powiecie leszczyńskim i sześć w powiecie kościańskim złożyło oferty w przetargu na budowę i przebudowę drogi powiatowej łączącej budowaną drogę ekspresową S5 (węzeł Nietążkowo) z drogą wojewódzką Wschowa – Wolsztyn w Wijewie.

Budowa drogi łączącej Wijewo z Nietążkowem i położonym tam węzłem na ekspresowej „piątce” to największa inwestycja w historii powiatu leszczyńskiego. Cała droga to ponad 28 kilometrów, z czego ponad 6 kilometrów zostanie zbudowane od podstaw, pozostały odcinek to modernizacja już istniejących dróg w gminach Wijewo i Włoszakowice. Przedsięwzięcie podzielono na dwie części - dłuższy, prawie 22-kilometrowy odcinek ma zrealizować powiat leszczyński, pozostałą część - powiat kościański.

Wartość całej inwestycji została oszacowana była na ok. 49 mln zł, z czego ok. 37 mln zł stanowi dofinansowanie unijne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Zarządy dróg powiatowych w Lesznie i Kościanie zorganizowały przetargi, które mają wyłonić wykonawców. Na przebudowę odcinka w powiecie leszczyńskim złożono dwie oferty, najtańsza firmy Colas Polska to ok. 34,5 mln zł, aż o ponad 3,3 mln zł więcej, niż na ten cel zostało przyjęte w budżecie powiatu leszczyńskiego. Natomiast o przebudowę i budowę odcinka w powiecie kościańskim zabiega 6 firm, najtańsza oferta spółki Budimex to 20,1 mln zł, o ok. 4,2 mln zł więcej, niż zaplanował samorząd.

Ponieważ najtańsze oferty są znacząco wyższe od pieniędzy zapisanych w budżetach powiatów leszczyńskiego i kościańskiego, władze tych samorządów wspólnie z władzami gmin Wijewo, Włoszakowice i Śmigiel, które są partnerami tego projektu podejmą decyzję, czy przetargi zostaną unieważnione i powtórzone, czy też znajdą dodatkowe pieniądze na tę inwestycję i podpiszą umowy z wykonawcami.

UE Nietazkowo