Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa to nowy system SMS-owego powiadamiania ludności zagrożeniach. Jest wykorzystywany tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, wtedy, gdy występuje naprawdę duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znaczącym obszarze.

Alert RCB to nowy system SMS-owego powiadamiania ludności zagrożeniach. Powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, straży granicznej, urzędów i instytucji centralnych np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz urzędów wojewódzkich. Alert RCB oficjalnie ruszy 12 grudnia 2018 r.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu monitoruje sytuację pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń i w razie potrzeby uruchomi Alert.

Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Alert RCB jest bezpłatny i może zostać wysłany przez cały rok o dowolnej porze dnia i nocy - zależnie od aktualnej sytuacji związanej z ewentualnym zagrożeniem życia i zdrowia.

Wiecej informacji mozna znaleźć na stronie:

Rządowego Centrum Bezpieczeństwa