Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie informuje, że w ramach pilotażowego program „Aktywny samorząd” w 2016 roku będą realizowane następujące formy wsparcia:

Moduł I:

• Obszar A Zadanie 1 - pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu,
  • Obszar A Zadanie 2 - pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B,
  • Obszar B Zadanie 1 - pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania,
  • Obszar B Zadanie 2 - dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania,
  • Obszar C Zadanie 2 - pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
  • Obszar C Zadanie 3 - pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości,
  • Obszar C Zadanie 4 - pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne (co najmniej na III poziomie jakości),
  • Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej tj. dziecka będącego pod opieką wnioskodawcy, przebywającego w żłobku lub przedszkolu albo pod inną tego typu opieką (dziennego opiekuna, niani lub w ramach klubu dziecięcego, punktu przedszkolnego, zespołu wychowania przedszkolnego),

Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia poprzez dofinansowanie kosztów edukacji w szkole policealnej, kolegium lub w szkole wyższej (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe lub doktoranckie prowadzone przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym/dziennym lub niestacjonarnym/wieczorowym/zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem Internetu).

Pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym będzie możliwa po dokonaniu zmian w programie dotyczących zasad przyznawania tej pomocy.

Terminy:

1. Termin rozpoczęcia  przyjmowania wniosków o dofinansowanie – 14 marca 2016 r.

2.      Termin zakończenia przyjmowania wniosków:

a)      dla Modułu I – 30 sierpnia 2016 r.

b)      dla Modułu II:

·         30 marca 2016 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2015/2016),

·         10 października 2016 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2016/2017).

Adresaci programu:

I.                   Warunki uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w programie w Module I:

1. Obszar A:
      1. Zadanie 1:
        • znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności,
        • wiek do lat 18 lub wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie,
        • dysfunkcja narządu ruchu,

1. Zadanie 2:
        • znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,
        • wiek aktywności zawodowej,
        • dysfunkcja narządu ruchu,
    1. Obszar B:
      • znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności,
      • wiek do lat 18 lub wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie,
      • dysfunkcja obu kończyn górnych lub narządu wzroku,
    1. Obszar C:
      1. Zadanie 2:
        • znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności,
      2. Zadanie 3 i 4:
        • stopień niepełnosprawności,
        • wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie,
        • potwierdzona opinią eksperta PFRON stabilność procesu chorobowego,
        • potwierdzone opinią eksperta PFRON rokowania uzyskania zdolności do pracy w wyniku wsparcia udzielonego w programie.
    1. Obszar D:
      • znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,
      • aktywność zawodowa,
      • pełnienie roli opiekuna prawnego dziecka.

II.                Warunki uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w programie w Module II:

·         znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,

·         nauka w szkole wyższej lub szkole policealnej lub kolegium lub przewód doktorski otwarty poza studiami doktoranckimi.

Harmonogram realizacji pilotażowego programu „Aktywny samorząd”- Moduł II w roku 2016

Opis działania

14.03.2016

Termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków o dofinansowanie w ramach roku szkolnego/akademickiego 2015/2016.

30.03.2016

Termin zakończenia przyjmowania wniosków o dofinansowanie w ramach roku szkolnego/akademickiego 2015/2016.

Po zaliczonym semestrze letnim

Termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków o dofinansowanie (2-gi cykl 2016r.).

10.10.2016

Termin zakończenia przyjmowania w 2016 roku wniosków w ramach Modułu II programu.

31.01.2017

Termin złożenia przez samorząd powiatowy sprawozdania z realizacji programu w 2016 r.

30.06.2017

Termin rozliczenia środków finansowych przekazanych na realizację programu w 2016 r.