Pod osieckimi wiatrakami miało miejsce widowisko historyczne - "Bitwa pod Wiatrakami".  To rekonstrukcja zwycięskiej bitwy jaką stoczyli Powstańcy Wielkopolscy z wojskiem pruskim w Osiecznej 11 stycznia 1919 r. W wydarzeniu uczestniczył starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Przy wiatrakach w Osiecznej można było zobaczyć uzbrojenie z okresu pierwszej wojny światowej, sprzęt wojskowy, szpital polowy, kuchnię polową, pocztę powstańczą. Widowisko historyczne przyciągnęło tłumy widzów.

Imprezę już po raz trzeci zorganizowało Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej, a powiat leszczyński współfinansował  to wydarzenie.

Przed rekonstrukcją bitwy delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem Powstańców Wielkopolskich, przy ulicy leszczyńskiej w Osiecznej.

Fot. elka.pl

{gallery}2017/artykuly/Osieczna_Bitwa_pod_wiatrakami,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}