Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

17 stycznia 1920 r. miasto Leszno i powiat leszczyński wróciły do Macierzy. Władze powiatu  upamiętniły wydarzenia sprzed 98 lat składając kwiaty i zapalając znicze w miejscach z nimi związanymi.   

17 stycznia 1920 r. na mocy traktatu wersalskiego, podpisanego 28 czerwca 1919 r., Leszno i okolice znalazły się w granicach Polski. Na leszczyński rynek przybyli wojewoda wielkopolski dr Witold  Celichowski oraz dowódca frontu wielkopolskiego gen. Józef Dowbor-Muśnicki, którzy oficjalnie przekazali władzę staroście leszczyńskiemu Tadeuszowi Sobeskiemu. Po okresie pruskiego zaboru  zaczęła funkcjonować polska administracja miejska i powiatowa.

Dziś złożeniem kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Garnizonu Leszno rozpoczęły się obchody 98 rocznicy powrotu Leszna i powiatu leszczyńskiego w granice Polski. Liczne delegacje, w tym reprezentujący powiat leszczyński starosta Jarosław Wawrzyniak i wicestarosta Robert Kasperczak, złożyły wiązanki kwiatów. Kwiaty i znicze złożono również na cmentarzu parafialnym w kwaterze Powstańców Wielkopolskich i na grobie dr Bronisława Świderskiego, znanego leszczyńskiego lekarza i społecznika oraz pod Pomnikiem Wdzięczności na pl. Kościuszki.

{gallery}2018/artykuly/Leszno_17Stycznia_pomnik_2018,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}

Logo strony