Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Gmina Rydzyna, Powiat Leszczyński i Miasto Leszno podpisały porozumienie w sprawie wspólnej budowy ścieżki rowerowej w kierunku Rydzyny. Planują, że jeszcze w pierwszym półroczu br. trasa dla pieszych i rowerzystów wzdłuż krajowej „piątki” będzie gotowa.

Samorządy Gminy Rydzyna, Powiatu Leszczyńskiego i Miasta Leszna od kilku lat planowały budowę ścieżki rowerowej z Leszna do Rydzyny. Mimo chęci współfinansowania przez samorządy inwestycji przepisy uniemożliwiały im inwestowanie na gruntach skarbu państwa.

Po zmianie przepisów samorządy wróciły do pomysłu i uzgodniły z GDDKiA zakres rzeczowy przedsięwzięcia.  Ścieżka pieszo-rowerowa o nawierzchni asfaltowej od węzła Dąbcze przy krajowej „piątce” do Rydzyny powstanie przy wykorzystaniu destruktu bitumicznego zgromadzonego w pobliżu drogi. Trzy samorządy zadeklarowały poniesienie kosztów wykonawstwa w kwocie po 300 tys. zł. GDDKiA, oprócz destruktu, sfinansowała koszty projektu, wycinki drzew, a także przekazała teren.  Gdyby koszt inwestycji okazał się wyższy, samorządy mogą rozwiązać porozumienie lub dołożyć brakującą kwotę.

Koordynatorem porozumienia ze strony samorządów została Gmina Rydzyna, która ogłosi przetarg, wybierze wykonawcę i będzie nadzorowała inwestycję. Przetarg ma zostać ogłoszony jeszcze w styczniu br., z terminem oddania ścieżki do użytku do końca czerwca.

Dziś w Rydzynie porozumienie podpisali Tadeusz Łuka, wicedyrektor poznańskiego oddziału GDDKiA, burmistrz Gminy Rydzyna Kornel Malcherek, starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak i członek Zarządu Powiatu Leszczyńskiego Grzegorz Brzeskot oraz Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak.