Z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rydzynie korzysta 30 osób,  w większości są to mieszkańcy powiatu leszczyńskiego. W 2018 r. specjalistyczną pomoc otrzymywać będą o trzy osoby więcej.

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rydzynie działają od 1999 r., a od 2007 r. prowadzi je Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywności Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych Ziemi Leszczyńskiej „PRO-ACTIV” w Rydzynie. Uczestniczący w zajęciach to osoby niepełnosprawne z orzeczonym stopniem niepełnosprawności i wskazaniem do terapii zajęciowej. Realizują swój program terapii w sześciu działających pracowniach: kulinarnej, plastycznej, krawiecko – dziewiarskiej, tkackiej, komputerowej i stolarskiej.

Terapia prowadzona jest w zespołach pięcioosobowych, każdy z zespołów oprócz programu określonego dla danej pracowni, posiada indywidualny program terapii dla każdego uczestnika opracowany i zatwierdzony przez radę programową. Uczestnicy korzystają również z pomocy rehabilitantki, pielęgniarki, psychologa i doradcy zawodowego.

Sam fakt wykonywania pracy przez osoby niepełnosprawne ma bardzo duże znaczenie, podnosi bowiem ich wartość jako jednostki społecznej. W pracowniach uczestnicy przysposabiają się do samodzielnego wykonywania czynności życia codziennego. Głównym zadaniem w działalności warsztatów jest przygotowanie uczestników do pracy w zakładach pracy chronionej i na otwartym rynku pracy.

Koszt funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rydzynie w 2017 r. wyniósł ok. 533 tys. zł, z czego 90 proc. przekazał Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych , a resztę – ok. 53 tys. zł – powiat leszczyński. Liczba uczestników zajęć w 2018 r. została zwiększona o trzy osoby.