Ponad trzysta osób uczestniczyło w Lipnie w konferencji poświęconej zagrożeniom spowodowanym afrykańskim pomorem świń ASF. Rolnicy wysłuchali wielu specjalistycznych prelekcji.

Pod hasłem „ASF u bram Wielkopolski – czas na działania” odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie konferencja zorganizowana przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Ponad 300 rolników dyskutowało podczas niej o poważnym zagrożeniu jakim dla wielkopolskiej produkcji trzody jest ASF (afrykański pomór świń). Zagrożenia są bardzo realne, bo choroba zbliża się milowymi krokami do Wielkopolski.

Organizatorzy – Wielkopolska Izba Rolnicza wraz z przedstawicielami sztabu kryzysowego województwa wielkopolskiego i wojewódzki lekarz weterynarii Andrzej Żarnecki zwrócili uwagę na ogromne znaczenie ekonomiczne, jakie może mieć wybuch ASF na tym terenie.

– Jesteśmy numerem jeden w produkcji świń. Mamy w Wielkopolsce ponad 4 mln zwierząt. Skutki pomoru będą dotkliwe, jeżeli dopuścimy do tego, że choroba dojdzie aż tutaj – mówił Piotr Walkowski, prezes WIR.

– Wiemy już, że wirus ASF będzie dalej się rozprzestrzeniał wśród dzików. Oby wcale lub jak najpóźniej dotarł do Wielkopolski – mówił Andrzej Żarnecki.

Przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego prezentowali, w jaki sposób podchodzą do wspólnego z rolnikami zwalczania ASF i jednocześnie podkreślali, że to pierwsza taka sytuacja, kiedy myśliwi  uczestniczą w zwalczaniu choroby zakaźnej.

– Redukujemy pogłowie dzików do 0,1 szt./km2 po wschodniej stronie Wisły i o 0,5 szt./km2 po zachodniej stronie Wisły – mówili przedstawiciele PZŁ.

Jednak ich zdaniem, choć dziki są rezerwuarem ASF, to jednak człowiek jest głównym wektorem rozprzestrzeniania się wirusa.

W konferencji w Lipnie uczestniczył starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak oraz radni powiatu leszczyńskiego na czele z przewodniczącym Janem Szkudlarczykiem.

W punkcie informacyjnym leszczyńskiego Starostwa Powiatowego uczestnicy konferencji mogli porozmawiać na temat możliwości pozyskania wsparcia w ramach funduszy europejskich. Ponadto obecni na spotkaniu otrzymali broszurę informacyjną na temat afrykańskiego pomoru świń, opracowaną i wydaną  przez Starostwo Powiatowe w Lesznie.

{gallery}2018/artykuly/Lipno_konferencja_afrykanski_pomor_swin_2018,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}