Zapraszamy mieszkanki Leszna i powiatu leszczyńskiego na bezpłatne badania mammograficzne, które odbędą się w mammobusie 26 lutego br. w Lesznie przy Centrum Handlowym Manhattan, ul. Jana Pawła II 16.

Badania przeprowadzane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Refunduje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Program skierowany jest dla kobiet ubezpieczonych w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:

·    w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu

·   lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach (dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2)

Rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty. Ponieważ istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, należy przynieść na badanie klisze i wyniki poprzednich mammografii.

Badania przesiewowe raka piersi wykonuje się u kobiet bez objawów klinicznych w celu wykrycia małych, niewyczuwalnych zmian. Mammografia pozwala na uwidocznienie małych zmian rakowych, zanim staną się one wyczuwalne przez lekarza lub samą kobietę.

Rak piersi jest chorobą postępującą. Guzki o niewielkich rozmiarach często oznaczają wczesną fazę choroby, w której jest lepsze rokowanie. Jest wtedy większa szansa na pełne wyleczenie oraz większy odsetek operacji oszczędzających pierś.

Badania kliniczne wykazały, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi w porównaniu z kobietami, które nie poddają się systematycznym badaniom mammograficznym.

{gallery}2018/artykuly/Leszno_Mammograf06.02,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}