Starosta Jarosław Wawrzyniak spotkał się z geodetami współpracującymi z Powiatowym Ośrodkiem Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Lesznie. Podsumowano prace geodezyjne, poinformowano o planach inwestycyjnych starostwa i uhonorowano najaktywniejszych geodetów.

W powiecie leszczyńskim dynamicznie rośnie liczba wykonywanych prac geodezyjnych. W ub.r. w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Lesznie zgłoszono 4398 prace, o ponad 300 więcej niż w 2016 r. Dla porównania – w 2012 r. zgłoszono 2807 prac. To wymierny dowód na duży ruch w inwestycjach mieszkaniowych i przemysłowo-usługowych w powiecie leszczyńskim.  Rosnąca liczba zleceń dla geodetów ma związek także z systematycznym wzrostem liczby mieszkańców powiatu. Na koniec ub.r. było ich 55,7 tys. zł.

Starostwo od lat prowadzi działania ułatwiające prace inwestorom i geodetom. Jednym z nich jest tworzenie numerycznej mapy zasadniczej. Jeszcze w 2013 r. tylko osiem obrębów miało założonych taką mapę, dziś ma ją dwadzieścia trzy, kolejne dwadzieścia trzy mapy są wdrażane. W najbliższym czasie nastąpi radykalne przyspieszenie cyfryzacji zasobów geodezyjnych. Powiat uzyskał ok. 3,3 mln zł dotacji z budżetu Unii Europejskiej (dołoży do tego ponad pół miliona złotych własnych pieniędzy) na kolejny etap prac, dzięki któremu m.in. dokumenty z kolejnych obrębów będą już w tym roku dostępne w wersji elektronicznej. Razem w ramach projektu "Tworzenie, modernizacja i aktualizacja geodezyjnych rejestrów publicznych i standardowych opracowań kartograficznych gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym Starostwa Powiatowego w Lesznie i ich udostępnianie za pomocą e-usług" zostanie założona numeryczna mapa zasadnicza na 36 nowych obrębach. Po zakończeniu tego projektu mapa numeryczna funkcjonować będzie łącznie na 59 obrębach na 96 obrębów w powiecie leszczyńskim. W związku z tym aż 80,5 proc. zgłaszanych prac geodezyjnych będzie wykonywana na obszarze tych obrębów.

Starosta Jarosław Wawrzyniak już po raz drugi uhonorował dyplomami tych geodetów, którzy w powiecie leszczyńskim wykonali najwięcej prac geodezyjnych. Pierwsze miejsce  w 2017 r. zajęły współpracujące ze sobą firmy z Leszna - Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Hit Halina Gluma i Geo-Hit Jędrzej Gluma, które w 2017 r. łącznie zgłosiły do PODGiK w Lesznie 490 prac. Drugie miejsce (363 prace) należy do spółki Usługi Geodezyjno-Kartograficzne i Konsultingowe Pryzmat Jerzy Florczak i Robert Florczak z Leszna (431 prac), a trzecie – do Biura Usług Geodezyjno – Kartograficznych Jacek Kołodziej z Krzemieniewa (359 prac).

{gallery}2018/artykuly/Leszno_starostwo_geodeci_2018,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}