W Nowej Wsi odbyło się Forum Sołtysów Powiatu Leszczyńskiego z udziałem przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofii Szalczyk i przewodniczącego Rady Powiatu Leszczyńskiego Jana Szkudlarczyka. Zjazd sołtysów otworzył starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Przewodnicząca Sejmiku Zofia Szalczyk zachęcała sołectwa i gminy do składania wniosków o dofinansowanie z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.  Mówiła, że od wielu lat, przy wykorzystywaniu dostępnych pieniędzy z budżetu Unii Europejskiej, obszary wiejskie bardzo się zmieniają, co  jest  zasługą mieszkańców, sołtysów,  wspieranych przez władze samorządów lokalnych oraz samorządu Wielkopolski.

Poinformowała sołtysów o różnych konkursach organizowanych co roku dla gmin i  organizacji pozarządowych działających na terenach wiejskich. Zakres tematyczny dofinansowanych przedsięwzięć jest bardzo szeroki. Obejmuje projekty zagospodarowania wsi i przedsięwzięcia służące integracji lokalnych społeczności. Mogą powstawać nowe żłobki na wsi, place zabaw dla dzieci, można organizować różnorodne imprezy wiejskie. Najważniejsze jest zaangażowanie mieszkańców.

W dalszej części forum starosta Jarosław Wawrzyniak poinformował o działaniach samorządu powiatu leszczyńskiego. Najwięcej uwagi poświęcił inwestycjom drogowym, przedstawił także plany samorządu w 2018 r.

Forum sołtysów zorganizowały samorządy województwa wielkopolskiego i powiatu leszczyńskiego.

{gallery}2018/artykuly/Nowa_Wies_forum_sotysow,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}