W Powiecie Leszczyńskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Powiatowa Komisja Lekarska nr 2 w Lesznie przeprowadza kwalifikację w budynku socjalnym przy stadionie lekkoatletycznym w Lesznie przy ul Strzeleckiej 7.

Kwalifikacja trwa od 26 lutego do 14 marca 2018 roku. W tym czasie zgodnie z harmonogramem do kwalifikacji powinno przystąpić 350 osób. W tym roku kwalifikacji podlegają mężczyźni z rocznika 1999 oraz ci, którzy mają nieuregulowany stosunek do służby wojskowej, a nie skończyli 24 lat.

Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest zebranie informacji o stanie zdrowia młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku, określenie przeznaczenia wojskowego, założenie ewidencji wojskowej osobom podlegających temu obowiązkowi oraz ochotnikom i wydanie książeczki wojskowej. Kwalifikacja kończy się orzeczeniem o kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kategoria A oznacza, że młody człowiek jest zdolny do takiej służby w czasie pokoju i wojny, B - że jest czasowo niezdolny z powodu stanu zdrowia i musi przystąpić ponownie do kwalifikacji. Kategorię D wydaje się przy niezdolności do czynnej służby w czasie pokoju, a E oznacza trwałą i całkowitą niezdolność do służby, zarówno w czasie pokoju, jak i wojny.

Przy okazji trwającej kwalifikacji przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień z Leszna informują młodych ludzi o możliwości wstąpienia w szeregi armii zawodowej.

{gallery}2018/artykuly/Leszno_Kwalifikacja_wojskowa,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}