Radni powiatu leszczyńskiego na XXXIX sesji podjęli 13 uchwał, zapoznali się także z kilkoma informacjami i sprawozdaniami.

Tradycyjnie sprawozdania z działalności w 2017 r. przedstawili radnym komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie, komendant miejski policji w Lesznie, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Lesznie. Ponadto radni zapoznali się z informacjami o stanie zdrowotności zwierząt na terenie powiatu leszczyńskiego w roku 2017 oraz o działalności Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej za 2017 rok oraz sprawozdaniem z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego ze szkół i placówek prowadzonych przez Powiat Leszczyński w 2017 roku.

Radni uchwalili zmiany w tegorocznym budżecie powiatu leszczyńskiego i w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Leszczyńskiego na lata 2018-2021. Dochody i wydatki samorządu wzrosły do rekordowych w jego historii kwot – odpowiednio 76,7 mln zł oraz 85,9 mln zł. Deficyt budżetu w kwocie 9,2 mln zł zostanie sfinansowany z nadwyżki z lat ubiegłych. Najważniejsze zmiany dotyczą zmniejszenia części oświatowej subwencji ogólnej o 783 tys. zł oraz zapisania w budżecie nowego wieloletniego zadania – przebudowy ciągu dróg powiatowych w Kąkolewie o wartości 1,6 mln zł.

Rada Powiatu Leszczyńskiego podjęła również uchwałę w sprawie wyrażenia woli współfinansowania wraz z gminami powiatu leszczyńskiego jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka. Jej realizacja zależy od podjęcia decyzji przez samorządy gminne.

Ponadto radni uchwalili przyjęcie sprawozdań z działalności komisji rady powiatu w ub.r., a także z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Miasta Leszna i Powiatu Leszczyńskiego za 2017 rok.

Fot. J.Kuik