W Poznaniu podsumowano XVII edycję Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2017. Wśród nominowanych do otrzymania statuetki Siewcy byli Teresa i Krzysztof Bardeccy z Moraczewa.

Do Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2017, który organizowany jest przez samorząd województwa wielkopolskiego, przystąpiło 56 gospodarstw rolnych z 23 powiatów. Gospodarstwa reprezentowały różne gałęzie rolnictwa: produkcję roślinną i zwierzęcą (bydło mleczne i opasowe, trzoda chlewna), warzywnictwo, sadownictwo, drobiarstwo, hodowlę koni, ryb, norek, grzybów.

Wizytowała je i oceniała powołana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Kapituła Konkursu pod przewodnictwem prof. Grzegorza Skrzypczaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Kapituła zakwalifikowała do konkursu 20 rolników, którzy prezentowali wyjątkowo wysoki poziom produkcji rolniczej, stosowali nowoczesne technologie, odznaczali się dobrą organizacją pracy, wysoką estetyką gospodarstw, uzyskiwali wysokie efekty ekonomiczne, przejawiali troskę o środowisko naturalne.

Spośród 20 producentów rolnych wybrano 10 laureatów do tytułu Wielkopolskiego Rolnika Roku 2017. Zwycięzcą zostali Jolanta i Paweł Tomczykowie, prowadzący gospodarstwo rolne o powierzchni 60 ha w miejscowości Skrajnia, w gminie Blizanów, w powiecie kaliskim.

Wśród nominowanych w konkursie znaleźli się Teresa i Krzysztof Bardeccy z Moraczewa w gminie Rydzyna w powiecie leszczyńskim, prowadzący gospodarstwo o powierzchni 120 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka, właściciele utrzymują 256 krów, rocznie sprzedają 1,8 mln litrów mleka. Produkcja roślinna podporządkowana jest produkcji zwierzęcej. W 2016 roku w gospodarstwie został uruchomiony pierwszy w Polsce automatyczny system żywienia krów Optimat DeLaval.

W uroczystej gali Wielkopolskiego Rolnika Roku w Poznaniu uczestniczyli przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego Jan Szkudlarczyk i starosta Jarosław Wawrzyniak, którzy przekazali wyróżnionym rolnikom z powiatu leszczyńskiego list gratulacyjny.

Fot. Głos Wielkopolski